Hodowla krów mlecznych nie należy do zadań łatwych. Na produkcję wysokiej klasy mleka wpływa bowiem sposób chowu zwierzęcia, standard jego opieki weterynaryjnej, a także podawane pasze, w tym premiksy oraz dodatki paszowe. Zootechnicy zwracają również uwagę na różne preparaty wspomagające produkcję lepszej jakości mleka w większej ilości. Przykładem  są produkty typu „by-pass”, czyli te będące najlepszym źródłem białka chronionego dla przeżuwaczy.

O białku chronionym słów kilka

Zootechnicy i dostawcy wysokiej klasy produktów żywieniowych dla zwierząt gospodarczych, w tym przeżuwaczy tłumaczą, iż białka chronione zwane by-pass to tzw. białka jelitowe. Ich podstawową cechą jest brak poddawania się procesom rozkładu w żwaczu, co oznacza, iż w większości niestrawione białko przechodzi do jelit, gdzie wykorzystane jest do produkcji mleka. Białko chronione stymuluje zatem wydajność mleczną, a także pozwala obniżyć poziom mocznika. Wpływa to nie tylko na ilość uzyskiwanego mleka, ale również na jego wyższą jakość.

Dodać warto, że białka chronione typu by-pass dobrze wpływają na zdrowie zwierząt, o czym wiedzą hodowcy stawiający na naturalne oraz wydajne systemy żywieniowe dla swoich krów. Kluczowe znaczenie dla kondycji krowy ma wspomniana zawartość mocznika w mleku. To on jest bowiem jednym z parametrów zdrowotności zwierząt. Utrzymany na odpowiednim poziomie – w czym pomaga właśnie białko chronione – to obniżone ryzyko wystąpienia w stadzie groźnych chorób.



Przykłady produktów typu by-pass

Wysokiej klasy produkty typu by-pass dla przeżuwaczy produkuje m.in. marka Garant Tiernahrung GmbH, której wyroby na rynku polskim dostarcza do odbiorców indywidualnych oraz biznesowych zespół firmy NOACK POLEN. Przykładem jest produkt o nazwie RaPass, stanowiący świetne źródło białka chronionego przed rozkładem w żwaczu, a który wytwarzany jest ze śruty rzepakowej oraz atestowanego cukru drzewnego. Produkt zaliczany jest na terenie UE do najwyższej klasy dodatków paszowych. Skład jest korzystniejszy od preparatów na bazie śruty sojowej, ponieważ zapewniają wysoką wartość odżywczą zwierzęciu oraz lepszy stosunek lizyny czy metioniny. Produkty białkowe RaPass napędzają zatem produkcję mleka, dzięki trawieniu dużej ilości białka chronionego w jelicie cienkim zwierzęcia. Producent zapewnia, że w ten sposób organizm krowy lepiej gospodaruje niezbędnymi aminokwasami, co przekłada się na wzrost produkcji wyższej jakości mleka.

Hodowcy przeżuwaczy prócz produktów opartych o białka chronione powinni zainteresować się również innymi dodatkami typu by-pass, czyli swoistymi suplementami diety dla krów mlecznych. Tu przykładem jest produkt MecoVit®, który zawiera substancje odżywcze poprawiające metabolizm energetyczny bydła. Podobnie jak w przypadku białka chronionego, mikro i makroelementy nie są rozkładane w żwaczu, lecz wędrują prosto do jelita (stąd właśnie nazwa by-pass), gdzie wchłaniają się i poprawiają stan zdrowia zwierząt. Takie dodatki by-pass jak MecoVit® wpływają też na metabolizm wątroby, redukując występowanie jej stłuszczenia.