Każde bardziej lub mniej nowoczesne gospodarstwo rolne dysponuje co najmniej kilkoma różnymi maszynami rolniczymi. Ich awaria bywa znacznym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Wielu usterek można jednak uniknąć dzięki prawidłowej konserwacji maszyn. Warto wykorzystać okres jesienno-zimowy na przygotowanie sprzętu do kolejnego sezonu. Na czym polega posezonowa konserwacja maszyn rolniczych?

Podstawy racjonalnej konserwacji sprzętu rolniczego

Konserwację posezonową maszyn rolniczych należy rozpocząć od razu po zakończeniu ostatnich prac na gospodarstwie. Cały proces zaczynamy od dokładnego wyczyszczenia sprzętu z bieżących zabrudzeń. Największą uwagę należy skupić na częściach, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenie – lemieszach, felgach, talerzach. Pamiętajmy też o usunięciu z maszyny fragmentów roślin. Gromadzą one wilgoć, co może przyczynić się do rozwoju rdzy na metalowych elementach urządzenia. Do mycia maszyn rolniczych najlepiej sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Kiedy sprzęt wyschnie, należy poddać go wnikliwemu przeglądowi technicznemu. Uszkodzone podzespoły warto od razu wymienić na nowe, by nie zaprzątać sobie głowy naprawą maszyny tuż przed sezonem. Bogaty wybór oryginalnych części zamiennych do ciągników i innych maszyn rolniczych oferuje firma Czemarol. Tam też możemy liczyć na fachową obsługę oraz konkurencyjne ceny komponentów.

Co dalej?

Etapem, którego nie można pominąć, jest smarowanie wszystkich elementów smarowniczych i nałożenie preparatów ochrony tymczasowej na części robocze maszyn. Trzeba wykorzystać do tego świeże i sprawdzone smary i oleje. Użycie starych i przepracowanych środków może dać efekt odwrotny do zamierzonego i przyspieszyć powstawanie korozji. Smarowanie poszczególnych elementów wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta maszyny. Pamiętajmy też o tym, by wymienić lub uzupełnić olej w zamkniętych skrzyniach przekładniowych. Paski klinowe, łańcuchy i akumulatory najlepiej wymontować z maszyny na zakończenie sezonu. Można przechowywać je osobno w suchym i nienarażonym na działanie promieni słonecznych pomieszczeniu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, nie parkujmy maszyn rolniczych pod gołym niebem. Garaż lub wiata to zawsze lepszy wybór.

Jak zadbać o opony?

Wszystkie maszyny wyposażone w ogumione koła powinny być ustawione na specjalnych podstawkach. Nie zapomnijmy też o tym, by obniżyć ciśnienie w ogumieniu do 70-80% wartości roboczej. Jeżeli maszyny przez całą zimę będą zaparkowane na zewnątrz, należy przykryć ogumienie pokrowcami lub starymi tekstyliami. W ten sposób zabezpieczymy gumę przed działaniem mrozu i promieniowaniem UV. Czy warto przykrywać całą maszynę plandeką? Niekoniecznie. Wówczas wilgoć unosząca się z gruntu nie będzie miała dokąd uciec, co oznacza, że będzie osadzać się na poszczególnych elementach urządzenia. Może to doprowadzić np. do zaśniedzenia styków w instalacjach elektrycznych.