Przedsiębiorca w toku prowadzonej działalności gospodarczej, poza między innymi obowiązkami podatkowymi, posiada również szereg zobowiązań wynikających z zapisów Prawa ochrony środowiska. W artykule zajmiemy się tym drugim tematem i regulacjami go dotyczącymi. Raporty oddziaływania na środowisko czy też pozwolenia emisyjne – o tych i wielu innych kwestiach poniżej.

Obowiązek ochrony środowiska – kogo dotyczy?

Art. 86 Konstytucji mówi o obowiązku dbałości o stan środowiska przez wszystkich obywateli. Natomiast każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność wytwórczą np. w leśnictwie, rolnictwie lub rybactwie albo wykonuje zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki, w świetle prawa jest podmiotem korzystającym ze środowiska. Jeśli korzystanie to wykracza poza jego podstawowe ramy, czyli ma na celu zaspokojenie nie tylko jego osobistych potrzeb, konieczne może być uzyskanie pozwolenia na poszczególne czynności.

Wytwarzanie dużej ilości odpadów, w tym gazów i pyłów, duży pobór wody i zrzut ścieków, które mogą naruszyć równowagę przyrodniczą – te i inne działania wymagają uzyskania konkretnych pozwoleń. Emisja poszczególnych rodzajów odpadów regulowana jest osobnymi przepisami i powinna odbywać się zgodnie z ogólnymi zasadami ochrony środowiska takimi, jak zasada zrównoważonego rozwoju, prewencji czy przezorności.

Pozwolenia na korzystanie ze środowiska

W związku z prowadzeniem przez przedsiębiorstwo gospodarki odpadowej, emisyjnej czy gospodarki opakowaniami, powinno ono posiadać odpowiednie pozwolenia na ich wytwarzanie. Również gospodarka wodno-ściekowa firmy wymaga odpowiedniego udokumentowania, aby uniknąć problemów przy najbliższej kontroli inspekcji z WIOŚ. W niektórych sytuacjach może być też wymagane pozwolenie wodnoprawne. Kwestie związane z ochroną środowiska w przedsiębiorstwie zasługują na szczególną uwagę i powinny zostać poddane analizie, najlepiej przez fachowców. Dlatego często przedsiębiorstwa decydują się na stałą współpracę z podmiotami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Zajmuje się tym między innymi Ekoart – Ochrona Środowiska, który poza przygotowaniem wniosków o wydanie decyzji środowiskowych czy wyżej wymienionych pozwoleń emisyjnych oferuje również profesjonalne doradztwo ekologiczne dla firm.

Terminarz raportowania

Przedsiębiorca musi pamiętać o prowadzeniu ewidencji oraz składaniu stosownych sprawozdań z zakresu ochrony środowiska. Oto lista wykazów i wymaganych dokumentów, jakie musi sporządzić, aby nie narażać się na konsekwencje prawne:

  • 28 lutego – raporty do KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami)
  • 15 marca – zestawienie danych o ilości odpadów wytworzonych, zebranych i unieszkodliwionych
  • 15 marca – sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów
  • 31 marca – sprawozdanie w zakresie opłat za korzystanie ze środowiska za rok poprzedni i sprawozdanie w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Takie sprawozdania i dokumenty należy złożyć za poprzedni rok kalendarzowy.