Zimne mleko jest nie tylko najbardziej orzeźwiające, ale też najbezpieczniejsze do spożycia. Jako że napój szybko się psuje, konieczne jest przechowywanie go w odpowiednich warunkach. Stosując specjalne schładzalniki można uzyskać optymalne temperatury chłodzenia i wydłużyć okres przechowywania mleka. Sprawdźmy, jakie są standardy chłodzenia mleka w gospodarstwie rolnym w zależności od trybu i warunków produkcji.

Magazynowanie mleka – informacje wstępne

Temperatura, w której mleko opuszcza wymię, wynosi 25 stopni Celsjusza. Przechowywanie napoju w odpowiedniej temperaturze (ok. 4 stopni Celsjusza) można znacznie ograniczyć rozwój mikroorganizmów, a tym samym przedłużyć jego trwałość. Warto przy tym zauważyć, że nie tylko temperatura magazynowania jest istotna – liczy się również czas schładzania potrzebny do osiągnięcia tej temperatury. Co za tym idzie, niektóre chłodziarki są zaprojektowane w taki sposób, aby obniżać temperaturę mleka, zanim trafi ono do zbiornika, przyspieszając tym samym proces chłodzenia.

Dlaczego warto zainwestować w schładzalnik do mleka?

Schładzalniki do mleka to specjalistyczne urządzenia stosowane przez rolników.  Ochładzanie mleka eliminuje ryzyko zepsucia i pozwala zachować świeżość przez dłuższy czas. Inwestycja w wysokiej klasy schładzalnik, np. od Agro Milk PW  to świetny sposób na optymalizację kosztów i zmniejszenie ilości przeterminowanych odpadów. Każdorazowy wzrost temperatury nieuchronnie skraca okres przydatności do spożycia produktu, co przyczynia się do strat finansowych. Utrzymanie wskazanej temperatury pozwala bezpiecznie spożywać mleko przez długi czas.

Jak wybrać dobry schładzalnik do mleka?

Kwestią priorytetową jest specyfikacja techniczna schładzalników do mleka. Zdaniem specjalistów małe gospodarstwa usytuowane daleko od mleczarni powinny inwestować w schładzalniki zapewniające magazynowanie mleka w temperaturze nie wyższej niż 4 stopnie Celsjusza. Z kolei duże gospodarstwa, w których odbiór mleka odbywa się codziennie (a niekiedy dwa razy dziennie), mogą zainwestować w urządzenia przechowujące mleko w temperaturze od 6 do 8 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są także dużo większe schładzalniki – solidne, wydajne, i łatwe do czyszczenia, zaprojektowane do spełnienia indywidualnych wymagań rolnika.

Najpopularniejszym materiałem produkcyjnym jest stal nierdzewna, co wynika przede wszystkim z jego trwałości i odporności na korozję.

Dreny oczyszczające w schładzalnikach

Schładzalniki do mleka są wyposażone w odpływy wyczystkowe, których zadaniem jest odprowadzenie wody i innych płynów z urządzenia. Odpowiednio zaprojektowane sprawiają, że utrzymanie urządzenia w czystości jest łatwiejsze, a jego praca – bezawaryjna i w pełni efektywna.