Schładzalniki do mleka można spotkać w dużych gospodarstwach rolnych, w hurtowniach spożywczych, a także profesjonalnych mleczarniach. Typów tego typu urządzeń jest zaś wiele. Na rynku spotkać się można m.in. z kompaktowymi chillerami, na które stać również mniejsze gospodarstwa. Najważniejsze jest bowiem to, aby zagwarantować pozyskanemu mleku odpowiednie warunki dla prawidłowego przechowywania.

Po co stosuje się schładzalniki do mleka?

Mleko wymaga odpowiednich własności podczas przechowywania. Istotne jest przede wszystkim to, by zapewnić mu niską temperaturę, która wpływa zarówno na jego jakość, jak i też na ochronę przed rozpoczęciem zjawiska fermentacji. Mleko musi być przy tym schładzane odpowiednio szybko. Najlepsze systemy doju pozwalają na zautomatyzowane przekazywanie go do specjalnych schładzalników.

Jaka jest zaś optymalna temperatura przechowywanego mleka? Musi ono być schłodzone poniżej granicy 10 stopni Celsjusza, co nie jest łatwe ze względu na to, iż w początkowej fazie po wydojeniu krowy mierzy ono nawet 36 stopni. Badania laboratoryjne wykazują zaś, iż mleko, które zostało szybko wystudzone, ma lepszą jakość bakteriologiczną. Na nią zwracają uwagę późniejsi odbiorcy. Inwestycja w schładzalniki do mleka jest zatem bardzo opłacalna – gwarantuje wyższe przychody ze sprzedaży.

Rodzaje schładzalników do mleka

Schładzalniki do mleka można podzielić na kilka typów. Klasyfikacji dokonuje się ze względu na pojemność, rodzaj konstrukcji, a także dodatkowe funkcje i wyposażenie. Uogólniając, można jednak wymienić schładzalniki do mleka o budowie otwartej oraz zamkniętej. W pierwszym przypadku są one wykonane w cylindrycznym kształcie bądź przypominają one wanny. Są wtedy stosunkowo tanie, ale wymagają też złożonej ręcznej obsługi m.in. mycia po każdym użyciu.

Inaczej jest ze schładzalnikami zamkniętymi, które posiadają automatyczną myjkę. Ich dużą zaletą jest również to, że mogą być umieszczone poza oborą. Szczególnie jest to ważne w przypadku, w którym nie ma w niej miejsca, a litraż urządzenia jest duży. Schładzarki występują bowiem nawet o pojemności 3000 litrów. Mniejsze urządzenia mieszczą zaś około 200l. Inne sprzęty wykorzystać można zatem na gospodarstwie rolnym, a inne w hurtowni.

Chillery do zadań specjalnych

Oprócz schładzalników zbiornikowych można również wyróżnić specjalne urządzenia zwane chillerami, które połączone są właśnie ze zbiornikami, wspierając ich prace. Sprzęty te są bardzo kompaktowe – najlepsi producenci oferują je w modelach jednomodułowych o mocy chłodniczej 15 kW, 30 kW, 60 kW, 90 kW i 120 kW. Tak jest m.in. w przypadku marki DeLaval, której urządzenia do produkcji rolnej dystrybuuje firma MEGA-ROL. To tacy sprzedawcy gwarantują również pomiary wstępne i doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego sprzętu oraz późniejsze podłączenie i kalibrację. Liczyć można też na serwis, konserwacje oraz przeglądy.