Oferta najlepszych firm szkółkarskich nie tylko kierowana jest do pracowni ogrodniczych, sadowników i rolników czy też klientów indywidualnych aranżujących ogrody. Szeroką propozycją wyjątkowych roślin ozdobnych mogą zainteresować się też urbaniści i zarządcy dróg. Do współpracy zaprasza ich firma szkółkarska Ogrodnik Łukasz Kosicki z miejscowości Stępków (woj. lubelskie). Z jej wyjątkowo silnymi sadzonkami, wyrośniętymi krzewami i drzewkami dekoracyjnymi, a także cebulkami przygotować można piękną oraz funkcjonalną zieleń drogową.

Czym jest zieleń drogowa?

Szkółkarze z firmy Ogrodnik Łukasz Kosicki, która pochwalić się może rozległymi plantacjami i hurtowniami sadzonek oraz cebulek tłumaczą, iż za zieleń drogową uznaje się wszystkie trawniki czy inną roślinność przylegającą do dróg, chodników, parkingów oraz torowisk. Są to zatem skwery, ronda, porośnięte krzewami skarpy czy nawet pasma zieleni służące do oddzielania dróg szybkiego ruchu. Na ogół za zieleń drogową uznaje się zatem przestrzeń z nasadzeniem roślin w miastach, rzadziej dotyczy to obszarów pozamiejskich. Do czego służy zaś zieleń drogowa?

Obszary przydrożne porośnięte roślinnością spełniają wiele funkcji. Stanowią one architektoniczną oprawę ulic tak, by cieszyły one oczy, ale także, aby ułatwiały kierowcom poruszanie się w przestrzeni miejskiej – ronda, skwery i pasma oddzielające drogi wskazują kierunki jazdy. Ponadto zieleń drogowa ma wpływ na warunki mikroklimatyczne miast, chroniąc przed nadmiernym nasłonecznieniem, silnym wiatrem, pochłaniając wilgoć oraz wodę, a także ograniczając przemieszczanie się kurzu. Specjaliści z firmy szkółkarskiej Ogrodnik Łukasz Kosicki dodają, że wyższe nasadzenia, drzewa i ponad dwumetrowe krzewy ozdobne, wpływają również na poziom hałasu. Jak zatem można się domyślić, projektowanie zieleni drogowej to niełatwe zadanie.

Jak tworzona jest zieleń drogowa?

Tworzenie zieleni drogowej to zadanie dla urbanistów, ekspertów z zarządów dróg, a także projektantów ogrodów. To oni przeprowadzają liczne analizy, tworzą koncepcje i projekty danych obszarów, a także wykonują nasadzenia oraz pozostałe elementy infrastruktury. Jeśli chodzi zaś o roślinność wykorzystywaną przy tworzeniu zieleni drogowej, musi być ona najwyższej klasy, uprawiana ze szczególną starannością oraz w zgodzie z restrykcyjnymi  normami, którymi kierować się muszą w swojej pracy firmy szkółkarskie. Jeden z pracowników firmy Ogrodnik Łukasz Kosicki podkreśla zatem, że:

Przy tworzeniu zieleni drogowej liczy się nie tylko piękny, a czasem i unikalny wygląd roślin, ale przede wszystkim ich silne systemy korzeniowe oraz możliwość wzrostu w różnych, nawet trudnych warunkach wegetacyjnych. Krzewy, byliny czy drzewka muszą być odporne na porywy wiatru, spływającą z dróg wodę, silne nasłonecznienie i siarczyste mrozy, a także na zanieczyszczenia w postaci spalin i związków gumy. Nie wszystkie firmy szkółkarskie są zatem w stanie zagwarantować takie sadzonki, wyrośnięte rośliny, cebulki oraz nasiona. Tym bardziej zapraszamy do współpracy właśnie z nami!

Jakie rośliny wykorzystywane są przy tworzeniu zieleni drogowej?

Jak już wspomniano, zieleń drogowa musi być tworzona z silnych gatunków roślin, które przez długie lata będą zdobiły ronda, skwery czy skarpy. Szkółkarze z firmy Ogrodnik Łukasz Kosicki proponują wiele odmian niskich i wysokich krzewów, a także drzewek ozdobnych dodając, iż w Polsce najczęściej urbaniści pytają o berberysy, szczodrzeniec, jałowce, wierzby płożące, róże okrywowe, pięciorniki, rozchodniki, kostrzewa, a nawet o niektóre gatunki roślin owocowych. Przykładem jest śliwa karłowa płożąca.

Wiele z wymienionych roślin szkółkarskich w przystępnych i hurtowych cenach znaleźć można w firmie Ogrodnik Łukasz Kosicki, której oferta jest bardzo szeroka i stale poszerzana. Szczególnie warto zainteresować się wyjątkowymi trawami ozdobnymi, którymi można w iście skandynawskim i naturalistycznym stylu aranżować zieleń drogową. Trawy te świetnie przy tym znoszą trudne warunki, w tym mrozy i upały.