Sierpień to miesiąc żniw, który dla osób podziwiających piękno wsi jedyni w okresie letnim, przywodzi na myśl złociste pola i bele siana, będące doskonałym motywem przewodnim podczas romantycznych sesji zdjęciowych. Dla właściciela gospodarstwa rolnego okres żniw oznacza zupełnie coś innego: ciężką pracę, której symbolem jest oczywiście kombajn. Jak przygotować tę maszynę do żniw, a w przypadku zakupu sprzętu – czym się kierować przy wyborze?

Wybór kombajnu

Wielu rolników wspomaga się okresowym wynajmem kombajnów. Właściciele naprawdę dużych gospodarstw nierzadko jednak decydują się na inwestycję we własny sprzęt. Jeśli jednak planujesz zakup maszyny, powinieneś dowiedzieć się, czym się kierować przy jej wyborze. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim powierzchnię, na której kombajn zbożowy będzie używany. Im większe pola, tym większa powinna być jego wydajność, ale również pojemnik na zbiory, który poprawi komfort żniw, pozwalając na gromadzenie zboża bez konieczności robienia przerw na jego opróżnienie. Kluczową rolę będą odgrywać również kwestie finansowe oraz marka. Im wyższa cena, tym lepsza jakość i wydajność. W kwestii marki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dostępność i koszt części zamiennych, a także bliskość serwisu, który zajmie się danym kombajnem w razie jego usterki.

Jak przygotować kombajn do żniw?

Przed użyciem kombajnu, maszynę koniecznie należy odpowiednio przygotować. Ten proces warto zacząć od sprawdzenia stanu technicznego – skontrolowania tego, czy kosy nie są tępe, czy nie ma luzów na przekładni zespołu żniwnego, czy bagnety i nożyki nie proszą się o wymianę. Następnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu przenośnika ślimakowo-palcowego, a także prowadnic palców podajnika. Właściciel kombajnu musi poddać ocenie również zespół omłotowy, składający się między innymi z bębna, klepiska i podlegających regularnej wymianie elementów roboczych. Należy zwrócić uwagę również na kondycję zespołu czyszczącego, sit oraz przesiewaczy. Wszystkie te części muszą być czyste i nieuszkodzone. Na koniec trzeba sprawdzić stan silnika, układu paliwowego oraz napięcie łańcuchów i pasów. Jeśli jakakolwiek część powinna zostać zastąpiona nową, jak najszybciej należy udać się do serwisu z częściami zamiennymi, na przykład do firmy Rol-Masz Serwis Naprawa Grzegorz Brzozowski.

Pokonujący dostojnie pola ze zbożami kombajn lada moment stanie się powszechnym widokiem na polskiej wsi. Każdy rolnik z pewnością pamięta o tym, że gwarancją płynnego przebiegu żniw jest sprawna maszyna.