Zakiszanie młóta browarnianego jest nieodłącznym procesem w produkcji paszy dla zwierząt. Jest to metoda fermentacji, która pozwala na poprawę jakości i strawności tej wartościowej paszy. W artykule przedstawiamy, dlaczego zakiszanie młóta browarnianego jest ważne dla produkcji pasz oraz jakie korzyści niesie ze sobą ten proces.

Metody zakiszania wysłodzin browarnianych

Jedną z powszechnie stosowanych metod jest zakiszanie wysłodzin w zbiornikach poziomych, takich jak silosy o specjalnej konstrukcji, a także pryzmy naziemne. Proces rozpoczyna się od podsuszenia młóta browarnianego, a po uzyskaniu wilgotności na poziomie 30-35% zagarnia się je do pryzmy, zrasza roztworem zakiszacza i następnie ugniata oraz okrywa folią. Podczas procesu zakiszania kluczowy jest rozwój bakterii beztlenowych, dlatego konieczne jest jak dokładne odpowietrzenie pryzmy.

O wiele skuteczniejszą, bezpieczniejszą i efektywniejszą jest metoda kiszenia w rękawie. Tu straty nie przekraczają 5%. Potrzebna jest też prasa, dzięki której zawartość zostanie dobrze ubita i pozbawiona tlenu. Dodatkiem zwiększającym ilość suchej masy zazwyczaj są suche wysłodki buraczane lub otręby pszenne. Ponadto proces kiszenia usprawnia specjalny koncentrat, taki jak np. kwas propionowy. Ponieważ rękaw podczas procesu kiszenia pozostaje szczelnie zamknięty, po jego otwarciu konieczne jest wypompowanie soków kiszonkowych.

Korzyści z zakiszania młóta browarnianego

Zakiszanie młóta browarnianego przyczynia się do znacznego polepszenia jakości paszy dla zwierząt. Proces fermentacji prowadzi do zwiększenia zawartości białka oraz wartości odżywczej młóta. Fermentacja obniża pH paszy, co zapobiega rozwojowi niepożądanych mikroorganizmów i ogranicza utlenianie składników odżywczych. W rezultacie zakiszane młóto browarniane jest bardziej strawne i lepiej przyswajalne przez zwierzęta.

Zakiszanie młóta browarnianego pozwala na przedłużenie trwałości paszy. Proces fermentacji prowadzi do obniżenia pH, co hamuje rozwój niepożądanych mikroorganizmów, takich jak pleśnie i drożdże. Zakiszone młóto jest odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć i wysoka temperatura, co przekłada się na dłuższy okres przechowywania i utrzymanie wysokiej jakości paszy.

Świeże młóto browarniane, którego dystrybucją zajmuje się firma Domino z Żywca, może zawierać antygeny i inhibitory enzymatyczne, które mogą ograniczać przyswajanie składników odżywczych przez zwierzęta. Jednak proces zakiszania prowadzi do rozkładu tych substancji, co zwiększa przyswajalność paszy. Dzięki temu zwierzęta otrzymują pełnowartościową i bardziej zbilansowaną dietę.