Nowoczesne maszyny rolnicze to podstawa funkcjonowania zarówno większych, jak i mniejszych gospodarstw rolnych. Na ich sprawność ma przy tym wpływ kilka czynników – przede wszystkim eksploatacja w trakcie sezonu, ale równie ważna jest dbałość o ich stan techniczny również po jego zakończeniu. Nie należy zapominać także o roli, jaką ogrywają podzespoły pojazdów i urządzeń. Podczas ich wymiany musimy zwrócić uwagę na jakość wybieranych części.

Prawidłowa eksploatacja maszyn rolniczych

Pod tym  hasłem mieści się wiele kwestii, z których każdy gospodarz musi zdawać sobie sprawę. Podstawą będzie oczywiście stosowanie sprzętu rolniczego zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. Ze względu na warunki pracy maszyny stosowane w rolnictwie charakteryzują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz trwałością wynikającą z wysokiej jakości materiałów użytych w ich konstrukcji. Jednak nawet najmocniejsze komponenty z czasem ulegają zużyciu, a niewłaściwa eksploatacja ten proces przyspiesza.

Niezwykle istotne są regularne przeglądy stanu technicznego maszyn rolniczych. Dzięki nim będziemy w stanie w porę zauważyć nieprawidłowości i dokonać stosownych napraw. Te najczęściej sprowadzają się do wymiany uszkodzonych elementów. Kontrolę taką warto przeprowadzić w okresie jesiennym, po zakończeniu prac w polu. Unikniemy w ten sposób przykrego zaskoczenia na początku kolejnego sezonu. Bardzo ważny przy tym jest dobór odpowiednich części do maszyn rolniczych. Od ich jakości zależeć bowiem będzie dalsza funkcjonalność tych urządzeń, dlatego nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania, ale rozważyć te, które w dalszej perspektywie będą bardziej opłacalne.

Części zamienne lub oryginalne

To wciąż nierozwiązany problem wszelkiego rodzaju pojazdów, maszyn czy urządzeń, również tych wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Oba rodzaje mają swoje zalety oraz wady, a w rozmowach z innymi rolnikami spotkamy zwolenników zarówno jednych, jak i drugich. Czym zatem się kierować? Powinniśmy przede wszystkim porównać ze sobą owe plusy i minusy, by na tej podstawie wybrać optymalną dla nas opcję. Zamienniki wybieramy przede wszystkim ze względu na ich stosunkowo niską cenę. Nie musi ona jednak oznaczać słabej jakości, kluczowe jest jednak, aby zakupu dokonać u sprawdzonego dystrybutora, który nie tylko sprzeda nam produkt, ale pomoże w doborze odpowiedniego.

Oryginalne części do ciągników i innych sprzętów rolniczych będą natomiast gwarancją stuprocentowego dopasowania do posiadanego modelu. Minimalizuje to ryzyko awarii wynikającej z braku kompatybilności. Ponadto, jak zapewnia sklep Czemarol, komponenty te objęte są zazwyczaj kilkuletnią gwarancją producenta. Nie musimy zatem obawiać się dodatkowych kosztów w razie problemów z zakupionym elementem. Niektórych zniechęca jednak wysoka cena oryginalnych części, warto tu jednak zaznaczyć, że inwestycja taka zwraca nam się całkowicie właśnie ze względu na ich długą żywotność.