Sprawność przepływu towarów w gospodarstwach rolnych jest uzależniona w dużym stopniu od wyposażenia w środki oraz urządzenia transportowe. Podczas żniw logistyka odgrywa coraz większą rolę, a odbiór ziarna z kombajnów z wykorzystaniem przyczep technologicznych jest coraz bardziej popularny. Ważnym elementem technologii zbioru zbóż jest transport i stosowanie przyczep przeładunkowych. Sprawdź, jakie jest przeznaczenie tych maszyn rolniczych!

Do czego służą przyczepy przeładunkowe w rolnictwie?

Sprawny odbiór zbóż z kombajnów koszących pola o dużych plonach jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza kiedy środki transportowe muszą pokonać znaczne odległości. W takich przypadkach niezbędne okazują się wozy przeładowcze nazywane również przyczepami przeładunkowymi. Są to specjalistyczne maszyny rolnicze służące przede wszystkim do odbioru zbóż, kukurydzy i innych nasiennych roślin uprawnych od kombajnów, przewozu nawozów mineralnych oraz do transportu i rozładunku na samochody ciężarowe lub inne środki transportu.

Przyczepy przeładunkowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ciężki transport samochodowy nie może wjechać na pole, a kombajny muszą pokonać duże odległości, aby opróżnić zbiorniki. Co więcej, są one przydatne również w przypadku niewystarczającej liczby zestawów transportowych. Jak zauważa specjalista z firmy Camara Polska, która jest jednym z większych producentów maszyn rolniczych w Europie:

Przyczepy przeładunkowe są bardzo wydajne i wytrzymałe, a przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ umożliwiają szybki przeładunek, bez konieczności dojazdu kombajnów do samochodów. Tym samym pozwalają na zaoszczędzenie do 30 procent czasu pracujących kombajnów. Elektroniczny system wagowy, w który wyposażone są te maszyny rolnicze, umożliwia także ewidencję ilości przeładowywanego ziarna.

Warto dodać, że maszynami tymi można transportować również materiał siewny do siewników, nawozy mineralne do rozsiewaczy oraz drobno rozdrobnioną biomasę. Wykorzystanie tych maszyn ma miejsce głównie w gospodarstwach wielkoobszarowych, jednak zdobywają one coraz większą popularność także w mniejszych obszarowo gospodarstwach. Pamiętajmy, że właściwy dobór współpracujących ze sobą maszyn rolniczych pozwoli na uzyskanie wysokiej wydajności technologii oraz wpłynie na obniżenie kosztów produkcji.

Czym charakteryzują się takie przyczepy przeładunkowe?

Przyczepy przeładunkowe budowane są jako przyczepy jednoosiowe, wieloosiowe oraz na podwoziu gąsienicowym. Różnią się one od przyczep ogólnego stosowania zwiększoną przestrzenią ładunkową oraz ładownością, która kilkukrotnie przekracza zasobność zbiornika kombajnu, dzięki czemu w przypadku opóźnienia się środka transportowego nie dochodzi do zakłócenia pracy kombajnu.

Wyładunek przyczepy odbywa się za pomocą rury wyładowczej (umieszczonej w przedniej części przyczepy) z przenośnikiem ślimakowym (umieszczonym na dnie skrzyni ładunkowej). Skrzynia ładunkowa jest ukształtowana w taki sposób, aby zapewnić samoczynne przemieszczanie się zboża lub innego materiału w kierunku wzdłużnego przenośnika ślimakowego. Sterowanie strumieniem ziarna może odbywać się poprzez zmianę położenia zsypu lub wychył ramienia.

Omawiana maszyna rolnicza camara może zostać wyposażona w wygodną w obsłudze plandekę zabezpieczającą ładunek przed deszczem oraz okna wziernikowe i drabinę ułatwiającą kontrolę załadunku wozu. Ponadto, taka przyczepa przeładunkowa sprawia, że środki transportowe nie muszą wjeżdżać na pole i podjeżdżać pod sam kombajn, co ma istotne znaczenie w przypadku transportu samochodowego, który nie jest w pełni przystosowany do poruszania się po ściernisku, zwłaszcza podmokłym. Natomiast wozy przeładowcze dzięki szerokiemu ogumieniu nie ugniatają mocno gleby.