Każda inwestycja budowlana to skomplikowane przedsięwzięcie, które zajmuje wiele czasu nie tylko od strony zadaniowej, ale też formalnej. Do uzyskania pozwolenia na budowę niejednokrotnie wymagana jest opinia geotechniczna sporządzona przez ekspertów. Nawet jeśli inwestor nie jest zobowiązany do posiadania takiego opracowania, warto wykonać specjalistyczne badania gruntu. Dlaczego?

Jakich informacji dostarczą inwestorowi badania gruntu?

Specjalistyczne badania gruntu pozwalają na precyzyjne określenie parametrów konstrukcyjnych obiektu, który ma powstać na danym terenie. Dzięki nim możliwe jest także dobranie odpowiednich fundamentów. Badania gruntu informują także o głębokości zalegania wód gruntowych i przepuszczalności podłoża. W świetle przepisów prawa budowlanego opinię geotechniczną należy sporządzić dla każdego budynku. Zakres prac różni się jednak w zależności od kategorii geotechnicznej, do której zaliczany jest dany obiekt.

Kategoria pierwsza obejmuje budynki, posadowione na terenach o prostych warunkach gruntowych. Zalicza się do niej większość budynków mieszkalnych, w tym domów jednorodzinnych. Kategoria druga to obiekty wznoszone na gruntach o prostych i średnich warunkach gruntowych. W tym wypadku stosuje się też fundamenty głębokie. Do tej kategorii zaliczają się także nasypy, filary mostowe czy ściany oporowe. Trzeba kategoria z kolei obejmuje wszystkie te obiekty, które powstać mają na terenie o skomplikowanych warunkach gruntowych. Mowa tu np. o budynkach wysokościowych, sakralnych, tunelach itp.

Na czym polegają badania geotechniczne?

Jak informuje specjalista z firmy Geocoma – badania geotechniczne polegają na wykonaniu odwiertów i sondowaniu, co pozwala na ustalenie składu gruntu i przebiegu jego poszczególnych warstw. Zdarza się, że eksperci pobierają też próbki do bardziej wnikliwej analizy laboratoryjnej. Mając do dyspozycji komplet badań, specjaliści opracowują opinię geotechniczną, która zawiera:

  • zalecenia odnoście postawienia określonych fundamentów,
  • metody zabezpieczenia inwestycji przed wodami gruntowymi,
  • dane na temat lokalizacji wód gruntowych oraz prognozę zmiany ich poziomu,
  • dane dotyczące składu podłoża,
  • zalecenia dotyczące wykonania odwodnień na danej parceli.

Badanie geotechniczne dostarcza więc szczegółowych informacji na temat tego, czy dany grunt nadaje się do realizacji inwestycji budowlanej. Dzięki nim możliwe jest zaprojektowanie budynku w taki sposób, by był on jak najbardziej wytrzymały, stabilny i niepodatny na  np. podnoszenie się wód gruntowych.