Istnieje wiele metod obróbki drewna, do których należy m.in. cięcie i kształcenie. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad otwarciem własnego warsztatu stolarskiego lub stolarstwo jest Twoim hobby, z naszego przewodnika dowiesz się, jakie są 4 najpopularniejsze prace stolarskie, od standardowych po specjalistyczne. Pozwoli to na poszerzenie wiedzy o stolarstwie i rozpoczęcie pracy w drewnie.

Szlifowanie drewna

Szlifowanie drewna jest tradycyjną metodą obróbki drewna, wykonywaną przez usługi stolarskie. Jest to proces polegający na wyrównywaniu i wygładzaniu drewnianych powierzchni. Za pomocą papieru ściernego do drewna przygotowuje się w ten sposób podstawę nowego produktu. Owija się go wokół klocka lub łączy ze szlifierką elektryczną. Aby otrzymać wyjątkową gładkość, może być zmieniony na papier korundowy. Przed rozpoczęciem pracy trzeba założyć przeciwpyłową maskę oraz zadbać o odpowiednie pomieszczenie. Najlepsze będzie miejsce z wentylacją. Następnie można przejść do szlifowania. Tę technikę stolarską dzieli się na:

  1. Ręczną. Charakteryzuje się dokładnością i precyzją wykonania. Jest jednak trudna i wymaga poświęcenia dłuższego czasu. Szczególnie polecana przy niedużych powierzchniach, skomplikowanych kształtach pełnych załamań oraz trudnodostępnych obszarach.  Stosuje się do niej takie narzędzia stolarskie jak: klocki, bloki i uchwyty, do których przytwierdza się papier.

  2. Elektroniczną. Do większych powierzchni używa się elektronarzędzi stolarskich. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu. Ze względu na rodzaj powierzchni korzysta się ze szlifierek taśmowych (do dużych i płaskich gładzi), oscylacyjnych lub mimośrodowych. Te ostatnie sprawdzą się przy trudnodostępnych miejscach. Szlifierki mimośrodowe umożliwiają za to pracę w dowolnym kierunku. Natomiast szlifierką oscylacyjną da się jedynie szlifować wzdłuż tzw. słoi. Przeznaczona jest do  końcowej obróbki.

Toczenie w drewnie

Do wykonania przedmiotów o idealnie okrągłej powierzchni (mis, talerzy, nóg od krzesła) wykorzystuje się maszyny stolarskie takie jak tokarka o wysokiej mocy. Cały proces polega na wykonywaniu przez jej noże nieznacznych, pomocniczych i płaskich ruchów. Na rynku istnieje wiele rodzajów, jednak najlepsza będzie tokarka z odpowiednio długim uchwytem. Z reguły w zestawie dołączone są tarcze tokarskie. Wszelkie walcowate i wrzecionowate kształty uzyskuje się poprzez zamocowanie detalu pomiędzy konikiem a głowicą. Z kolei naczynia i misy toczy się na standardowej, płaskiej tarczy. Oprócz tego do toczenia będą niezbędne: nóż tokarski, wklęsłe dłuto, przecinak oraz tzw. cyklina do wygładzania drewna.

Frezowanie drewna

Do bardziej zaawansowanych technik stolarskich należy frezowanie drewna. Obróbkę drewna uzyskuje się w tym przypadku poprzez skrawanie (usuwanie niepotrzebnych warstw i zamienianie je w wióry) oraz nadawanie przedmiotom właściwej formy. Frezowaniem drewna fachowcy posługują się często przy pracach takich jak: zaokrąglanie brzegów, wykańczanie kantów, wykrawanie rowków bądź sporządzanie kanałów. Technikę tę stosuje się również do wycinania wzorów w drewnie. Używa się w tym celu narzędzi o wielu ostrzach, czyli frezarki i frezów (wymiennych końcówek).

Wiercenie otworów w drewnie

Do wiercenia otworów w drewnie przyda się wiertarko-wkrętarka razem z dopasowanymi do pracy na danym materiale wiertłami. Pracę ułatwi znacznie statyw do wiertarki oraz imadło, w którym przyczepia się poddawany obróbce materiał. Zamiast imadła można użyć ścisków stolarskich. Do wiercenia długich otworów należy wybrać wiertła kręte. W trakcie wiercenia trzeba uważać, by krawędzie otworów były precyzyjnie wycinane. Ważne, by wiercić na pełnych obrotach i regularnie usuwać z wiertła pył i wióry.

Szlifowanie, frezowanie, toczenie i wiercenie otworów w drewnie to techniki stolarskie, które warto znać. Pozwolą one na samodzielne majsterkowanie i zajmowanie się rękodziełem. Jeśli natomiast nie mamy potrzebnych umiejętności lub wymaganego sprzętu, możemy zawsze skorzystać z usług stolarskich.