W wielu miejscach na świecie prawo nie ogranicza dostępu do broni palnej. Jednym z takich państw są Stany Zjednoczone. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że taka wolność nie zawsze idzie w parze z rozsądkiem. Świadczą o tym statystyki klasyfikujące USA jako obszar o wysokim odsetku przestępczości z użyciem przemocy. Być może właśnie z tego względu w Polsce dostęp do broni palnej jest mocno ograniczony, a uzyskanie pozwolenia to proces złożony.

Otrzymanie pozwolenia na broń

Aby uniknąć sytuacji, w której oddanie strzału będzie zupełnie nieadekwatne do sytuacji, prawo państwa polskiego zobowiązuje obywateli, którzy chcą posiadać przy sobie broń do uzyskania pozwolenia. Wbrew pozorom, otrzymanie takiego zezwolenia wcale nie jest takie oczywiste. Po pierwsze, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2015 roku, mogą ubiegać się o nie jedynie ci, którzy ukończyli 21 lat, a uzbrojenie jest im potrzebne do konkretnych celów.

Po drugie, do badań psychologicznych, które dają możliwość otrzymania stosownego zezwolenia, mogą przystąpić osoby, którym broń jest potrzebna do celów szkoleniowych, kolekcjonerskich, łowieckich, sportowych czy pamiątkowych. Warto wiedzieć, że zielone światło na posiadanie pistoletu można otrzymać również w trosce o ochronę osobistą.

Kto może otrzymać pozwolenie na broń?

 Z bronią nie ma żartów – spoczywająca w ręku nieodpowiedniej osoby może być zapowiedzią tragedii. W związku z tym wykonanie badań psychologicznych jest obowiązkowym krokiem na drodze do otrzymania pozwolenia na narzędzie do walki i obrony. Nie wszyscy mogą jednak liczyć na ich pomyślny przebieg. Zezwolenia z pewnością nie dostaną osoby, które wykazują się ograniczoną sprawnością psychofizyczną, nadużywają alkoholu lub substancji odurzających, zostały w przeszłości prawomocnie skazane za umyślne przestępstwo.

Co więcej, pozwolenia na broń w Polsce nie uzyskamy również wtedy, kiedy nie zamieszkujemy terytorium naszego kraju na stałe. Przeprowadzaniem badań psychologicznych wykonywanych w celu otrzymania pozwolenia na broń zajmuje się między innymi ośrodek usług psychologicznych GAMMA-4D. Po otrzymaniu pozytywnej opinii specjalisty konieczne będzie również przystąpienie do egzaminu przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji. Jego pomyślny przebieg odzwierciedla się w decyzji administracyjnej, w której zostanie odnotowany rodzaj pozwolenia, jego cel, a także dokładna ilość wydanej broni.

Broń to poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność, dlatego też jej posiadaczem może stać się godna zaufania osoba, która musi przejść przez szereg formalności.