Efekty specjalne to dziedzina, która kojarzona jest głównie z kinematografią lub sceną teatralną. Warto jednak pamiętać, że wiele rozwiązań, które doskonale sprawdzają się na planie filmowym lub podczas spektaklu na deskach teatru, można również wykorzystać na różnego rodzaju imprezach, a także na uroczystościach rodzinnych, takich jak np. wesele. Jednym z efektów tego typu jest tzw. ciężki dym, którego użycie potrafi nadać wyjątkowego charakteru każdej imprezie.

Czym jest ciężki dym

Wytwarzanie sztucznego dymu to obok różnego rodzaju eksplozji, jeden z najbardziej znanych efektów specjalnych, które wykorzystywane są na planach filmowych. Niemniej jednak w zależności od potrzeb i rodzaju zastosowanej technologii, specjaliści od tego typu efektów, tacy jak firma Zbych Zbigniew Zawiślak, mogą wygenerować dym o różnorodnym charakterze, co pozwala wykorzystać te efekty, nie tylko podczas kręcenia filmów, ale także w czasie imprez z udziałem wielu osób, np. wesel, imprez plenerowych bądź firmowych, eventów lub studniówek, itp. Jednym z ciekawszych, bardzo lubianych i niezwykle chętnie wykorzystywanych efektów scenicznych jest ciężki dym, czyli biały, gęsty dym, który unosi się od około 20 cm do nawet 80 cm nad ziemią, tworząc bajkowy i nietuzinkowy klimat, spowijając np. tańczące na parkiecie osoby. Jest to efekt, który w żaden sposób nie stwarza zagrożenia i nie jest niebezpieczny dla uczestników imprezy. Ciężki dym to rozwiązanie, które najczęściej pojawia się jako element pierwszego tańca pary młodej, nadając mu wyjątkowej i niepowtarzalnej oprawy. Dzięki zastosowaniu tego typu efektów taniec nowożeńców wygląda jakby odbywał się w chmurach, co daje wrażenie lekkości, zakrywając jednocześnie stopy, pozwalając zatuszować ewentualne niedoskonałości ruchów lub pomyłki przy krokach tanecznych. Wykorzystanie ciężkiego dymu pozwala dodatkowo na wykonanie wyjątkowych zdjęć i niepowtarzalnych ujęć filmowych.

Jak przebiega proces wytwarzania ciężkiego dymu

Wyprodukowanie ciężkiego dymu wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i odpowiednich składników. Jest to bowiem para, która wytwarzana jest przy zastosowaniu specjalnych wytwornic, powstała w wyniku reakcji suchego lodu (CO2) z gorącą wodą. Zastosowanie profesjonalnych urządzeń pozwala na utrzymanie efektu nawet przez 6 minut, bez konieczności uzupełniania składników. Należy jednak pamiętać, że na dobór właściwych parametrów wykorzystanego urządzenia ma również kubatura pomieszczenia oraz wielkość powierzchni (parkietu), którą chcemy „zadymić”. Dodatkowo zamawiając tego typu usługę nie możemy zapominać, że ciężki dym to produkt, na którego trwałość negatywnie może wpłynąć np. działająca klimatyzacja, przeciąg w pomieszczeniu (otwarte okna i drzwi), a niekiedy także biegające dzieci rozwiewające wytworzony dym.

Ciężki dym można wykorzystać na wiele sposobów. Wynika to z faktu, że doskonale sprawdzi się on jako jedyny i samodzielny efekt, ale może stanowić także wyjątkowe połączenie z odpowiednio dobranymi efektami świetlnymi lub innymi działaniami takimi jak np. wytworzenie baniek mydlanych.