Posiadanie zwierzęcia wiąże się z zaspokojeniem jego podstawowych potrzeb. Jeżeli zależy Ci na dobru Twojego pupila, na pewno korzystasz z regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Pojawiający się kamień nazębny jest źródłem wielu problemów czworonoga, które należy leczyć u podstaw. Higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu ciężkich stanów zapalnych w zębach psa. Jak dbać o uzębienie psa i jak rozpoznać narastający problem? 

Kamień nazębny u zwierząt – czyszczenie zębów u psa

Przychodnia Weterynaryjna Losvet od lat wspiera i pomaga swoim czworonogim pacjentom. Specjaliści weterynarii podkreślają, jak ogromne znaczenie dla zwierząt są utrzymane w czystości zęby. Kamień nazębny u psa zwykle przyjmuje postać szarawego lub brązowego nalotu na zębach. Ma on twardą i dosyć trudną do wyczyszczenia strukturę. Na pierwszy rzut jest on często niewidoczny, gdyż może on skrywać się po wewnętrznej stronie zębów. Oznaką pogarszającego się stanu uzębienia u Twojego czworonoga będzie wyczuwalny przykry zapach z jamy ustnej.

W celu zdiagnozowania stanu uzębienia psa zaleca się wizytę w przychodni weterynaryjnej. Lekarz weterynarii ma wówczas okazję skontrolować obecny stan zębów psa. Dodatkowo zbada on czy dziąsła nie zostały dotknięte schorzeniem. Po wykonanej kontroli i oceny stanu zębów Twojego psa zostanie wystawiona diagnoza, sugerująca sposób leczenia lub zapobiegania pojawienia się nalotu nazębnego.

Jak usunąć kamień nazębny u psa? Stomatologia zwierząt w gabinecie weterynaryjnym

Jeżeli lekarz weterynarii stwierdzi, że zęby Twojego psa, pokrywa kamień nazębny z pewnością od razu zaleci usunięcie go. Zabieg ten najczęściej wykonuje się w gabinecie weterynaryjnym. Kamień nazębny usuwany jest pod narkozą za pomocą ultradźwięków. Tylko taka metoda umożliwia dokładne zbadanie jakości zębów i dziąseł. Jak podkreśla specjalista z przychodni weterynaryjnej Loswet

"samodzielne usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy szczoteczki do zębów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Daje to jedynie krótkotrwały efekt kosmetyczny, jednak źródło problemów nie zostaje zwalczone".

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego? Czy jest to opłacalne?

Usuwanie kamienia nazębnego u psa w gabinecie weterynaryjnym wiąże się z odbyciem zabiegu pod narkozą. Trwa on zazwyczaj kilkadziesiąt minut i nie jest on zbyt skomplikowany. Lekarze weterynarii zwracają uwagę na to, aby wykonywać go regularnie i nie dopuścić do ostrych stanów zapalnych. Koszt takiego zabiegu waha się od 100 zł do 500 zł i zależy od stopnia kamienia nazębnego, wielkości rasy psa oraz ogólnego stanu jamy ustnej. Warto wziąć pod uwagę fakt, że ceny uzależnione są również od danego regionu.