Jesień to idealny czas na wyjazd w góry. Górskie wędrówki umila brak upałów, mniejsza liczba turystów oraz przepiękne widoki. Trzeba jednak dobrze się przygotować do takiej wyprawy. Co zabrać w góry jesienią? Jak się ubrać, aby nie zmarznąć, ale też by nie było nam za gorąco? Jak spakować plecak? Zobacz gotową listę rzeczy na wyjazd w góry!

Jak się ubrać w góry jesienią?

Góry jesienią są piękne i zachęcają do odwiedzin i przemierzania malowniczych szlaków. Jest jednak jeden minus - jesienią pogoda w górach zmienia się bardzo gwałtownie. Na dole może świecić gorące słońce, ale istnieje ryzyko, że wyżej będzie już wiać zimny wiatr. W każdej chwili może też zacząć padać. Zatem, jak się ubrać w góry? Oczywiście warstwowo, inaczej mówiąc ,,na cebulkę’’. Lepiej jest założyć 3 cienkie warstwy niż jedną grubą, gdyż w ten sposób będziemy mogli łatwo dostosować się do zmiennych warunków pogodowych. Należy też postawić na wygodną odzież sportową, dostosowaną do warunków, które panują w górach.

Pierwszą warstwą powinna być bielizna termoaktywna, ściśle przylegająca do ciała, która będzie odprowadzać pot i zapewni komfort w czasie długiej pieszej wędrówki. Następnie musimy zadbać o warstwę termiczną, która zapewni ciepło. Powinna nią być wygodna bluza, najlepiej z kapturem - góry idealnie sprawdzi się miękka bluza polarowa. Przydadzą się też komfortowe spodnie trekkingowe, chroniące przed wiatrem. Ostatnią warstwą zewnętrzną stanowić powinna kurtka przeciwdeszczowa oraz peleryna, które ochronią nas w razie deszczu.

Wybierając się w góry, nie można oczywiście zapomnieć o odpowiednim obuwiu trekkingowym z grubą podeszwą i wysoką cholewką. Buty w góry powinny zapewniać przyczepność do podłoża oraz stabilność i bezpieczeństwo.

Sprawdź, jakie buty w góry wybrać.

Jak spakować plecak w góry?

Co zabrać ze sobą w góry oprócz odpowiedniej odzieży? Podstawową rzeczą jest rzecz jasna plecak. Należy wybrać odpowiedni plecak oraz mądrze go spakować. Najlepiej więc wcześniej zaplanować jego zawartość, tak, by niczego nam nie zabrakło, ale też, by nie brać zbędnych akcesoriów, które będą tylko dodatkowym ciężarem.

Plecaki różnią się przede wszystkim pod względem pojemności. Pojemność plecaka w góry wybieramy natomiast w zależności od długości zaplanowanej trasy. Na wycieczkę trwającą 1-3 dni wystarczy plecak o pojemności od 3 do 10 litrów. Jeśli jednak mamy w planach dłuższą, kilkudniową wędrówkę po górach, potrzebny będzie większy model.

Zasada pakowania plecaka jest prosta – na dnie umieszczamy rzeczy najcięższe oraz najmniej potrzebne, które będziemy rzadziej wyjmować np. śpiwór. Wyżej wkładamy rzeczy nieco lżejsze, a na samej górze najlżejsze i najpotrzebniejsze, czyli butelka z wodą lub termos, przekąski czy kurtka przeciwdeszczowa. Dobrze, jeśli plecak jest wyposażony także w dodatkowe, boczne kieszenie zapinane na zamek, do których można włożyć drobne akcesoria i móc szybko po nie sięgnąć.

Co zabrać w góry?

Zabierając wszystkie najbardziej potrzebne akcesoria, zadbamy o udaną i bezpieczną wycieczkę, a po drodze nic nas nie zaskoczy i nie popsuje planów. Co jeszcze więc należy spakować do plecaka? Oto gotowa lista rzeczy na wyjazd w góry:

  • naładowany telefon i powerbank,
  • apteczka,
  • koc termiczny,
  • latarka z zapasowymi bateriami,
  • GPS, kompas lub mapa,
  • suchy prowiant w formie kanapek, owoców, batoników i innych przekąsek oraz woda,
  • termos z gorącą herbatą,
  • czapkę, szalik, rękawiczki w przypadku bardzo niskich temperatur.

Pamiętajmy, by w góry zawsze zabierać też zdrowy rozsądek. Należy wcześniej dokładnie zaplanować trasę i dobrać ją do swoich możliwości. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi wędrowcami po górach i nie mamy wspaniałej kondycji, unikajmy wysokich partii gór i trudnych szlaków. Najlepiej też wyjść wcześnie rano, gdyż dni jesienią są coraz krótsze, a także sprawdzić pogodę. Ze względów bezpieczeństwa, przed wyjściem w góry należy również poinformować swoich najbliższych o planowanej trasie oraz spodziewanym czasie dotarcia do celu. 

Zobacz też: Tatry dla początkujących - 3 łatwe szlaki turystyczne z piękną panoramą na góry.