Dbałość o zdrowie organizmu to nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale również regularna aktywność fizyczna. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się w klubach fitness treningi Tabata. To szczególny rodzaj ćwiczeń interwałowych, który prawidłowo wykonywany umożliwia wzmocnienie mięśni, a także spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niemniej jednak ich specyfika nie pozwala na to, aby taką aktywność podjęła każda osoba.

Na czym polega trening?

Tego typu zajęcia fitness opierają się na aktywności interwałowej, czyli wykonywaniu danego ćwiczenia przez określony czas w kilku seriach. Pomiędzy każdą rundą zaś ma miejsce krótka przerwa. Cechą charakterystyczną Tabata jest jej wysoka intensywność, to znaczy, że wykorzystuje się tutaj maksymalne możliwości organizmu do wysiłku fizycznego. I tak konkretne ćwiczenie trwa 20 sekund, po czym następuje 10-sekundowa przerwa. Takich sekwencji w całym treningu jest 8, a to oznacza, że całość zamyka się w 4 minutach. W trakcie tego rodzaju aktywności fitness na skutek powstającego tak zwanego długu tlenowego dochodzi do dużego spalania tkanki tłuszczowej. Zmiany takie zachodzą nie w czasie trwania samego treningu, ale przez długi czas po jego wykonaniu. Tak duży podjęty wysiłek sprawia, że zwiększa się tempo przemiany materii w organizmie.

Jakie ćwiczenia są wykonywane?

Jak zostało wcześniej wspomniane, sama właściwa Tabata trwa jedynie 4 minut. Niemniej jednak same zajęcia fitness trwają dłużej. Niezwykle istotna jest bowiem dokładnie przeprowadzona rozgrzewka, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji. Powinna się być dynamiczna i skupiać się na każdej partii ciała. Należy przyłożyć do niej dużą wagę niezależnie od poziomu zaawansowania w treningach, dlatego poleca się robić całość pod okiem instruktora, na przykład w klubie fitness w Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu. Dopiero po starannej rozgrzewce można przystąpić do wykonania interwału Tabata. Osiem sekwencji można wykonać z wykorzystaniem jednego ćwiczenia bądź 4 lub 8 różnych. Najlepiej, jeśli będą one angażować całe ciało do pracy. Jako przykłady można podać takie aktywności jak: pompki, brzuszki, deska ze schodzeniem na przedramiona czy też skoki na skakance. Po zakończonych seriach nie można zapomnieć o ćwiczeniach, które rozciągną oraz rozluźnią mięśnie.

Kto może wykonywać Tabata?

Ze względu na swoją intensywność oraz stopień zaawansowania aktywność ta jest raczej skierowana do osób, które już od jakiegoś czasu regularnie dbają o swoją kondycję. Oczywiście poszczególne zestawienia ćwiczeń mogą różnić się między sobą stopniem trudności, niemniej jednak uczestnicy, którzy dopiero rozpoczęli uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną, mogą się szybko zniechęcić. Ponadto Tabata nie jest wskazana dla osób zmagających się z chorobami serca, układu krążenia, nadciśnieniem czy też niewydolnością oddechową. Należy również pamiętać, aby treningu nie wykonywać na czczo bądź zaraz po zjedzeniu posiłku. Dla uzyskania efektów w bezpieczny sposób tego rodzaju aktywność należy wykonywań minimum 2 razy w tygodniu, ale nie więcej niż 3.