Grading to proces oceny stanu zachowania monet i banknotów. Ma ogromne znaczenie dla kolekcjonerów, którzy chcą poznać wartość swoich zbiorów. W ramach tej czynności uwzględnia się wiele czynników, przede wszystkim zużycie i uszkodzenia. Dzięki temu możliwe jest określenie dokładnej wartości numizmatów na rynku kolekcjonerskim. Monety do gradingu przyjmuje krakowska firma Bil-Ka Monety.

Na czym polega grading?

Grading polega na profesjonalnym opisie i ocenie stanu zachowania monet oraz banknotów. Daje też gwarancję niezależnej oceny autentyczności certyfikowanego obiektu. Monety pakowane są w specjalnie, plastikowe pudełka, tzw. slaby. Banknoty umieszczane są w plastikowych holderach. Walory, których średnica przekracza standardowy slab, pakowane są w większe holdery. Na obu opakowaniach zawsze umieszczane jest logo firmy certyfikującej, kod kreskowy i hologram. Za sprawą starannego zamknięcia monety, banknoty obiegowe lub próby banknotów są doskonale zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych. Jest to niezwykle istotne dla numizmatów, dlatego, że nawet najmniejsze uszkodzenie może wpłynąć na obniżenie wartości.

Kto się zajmuje gradingiem?

Grading monet i banknotów oferuje kilka firm. Kolekcjonerów często obsługuje NGC-Numismatic Guaranty Corporation oraz PCGS-Professional Coin Grading Service. Główne siedziby obu podmiotów są zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych, ale prowadzą także europejskie oddziały. To znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza proces certyfikacji klientom europejskim. W Polsce gradingiem monet i banknotów zajmuje się też GCN, czyli Gliwickie Centrum Numizmatyczne. To właśnie z tym przedsiębiorstwem współpracuje Salon numizmatyczny Bil-Ka Monety mieszczący się w Krakowie. Jest to firma działająca od 2009 roku zajmująca się przede wszystkim skupem monet. W tym monet zastępczych oraz orderów, medali i odznaczeń.

Oceny stanu zachowania monet opierają się na skali Sheldona, której zakres utrzymuje się w przedziale od 1 do 70. Cyfra 1 oznacza numizmat, którego nie da się rozpoznać z uwagi na stan zachowania. Natomiast 70 przeznaczone jest dla obiektów zachowanych w perfekcyjnym stanie. Firma gradingowa wraz z wysokością oceny, podaje najważniejsze informacje o numizmacie takie jak z nominał, data emisji oraz mennica. W opisie często uwzględniane są wady i inne cechy charakterystyczne wpływające na wartość monety. Warto wiedzieć, że dopisek „Mint Error” dotyczy destruktów menniczych monet, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Uzyskanie tej adnotacji to usługa dodatkowa, za którą naliczana jest opłata.