Pianina i fortepiany to instrumenty, które mogą przetrwać setki lat i nie tylko stanowić dekorację, ale także w pełni sprawny instrument muzyczny. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, gdyż nie tylko z zewnątrz niszczeją pod wpływem czasu, ale również ich mechanizmy mogą ulegać uszkodzeniu. Czy warto zdecydować się na naprawę starego pianina i jak o nie dbać, aby służyło przez kolejne wiele lat?

Dlaczego warto naprawić?

Wiele osób ma swoim domu stary fortepian lub pianino, które z uwagi na wiek i niesprawny mechanizm – nie pełnią już funkcji instrumentu muzycznego, a jedynie dekoracji. Zamiast inwestować w nowy instrument, można zdecydować się na naprawę starego i nadać mu drugie życie. Dotyczy to w szczególności przedmiotów, które mają wartość:

  •     Historyczną – instrumenty zabytkowe to doskonałe źródło historyczne, które pozwala poznać klimat minionych lat. Pianina i fortepiany dawniej stanowiły nie tylko instrument, ale także dekorację wnętrza.
  •     Sentymentalną – dla wielu osób stary instrument jest pamiątką po krewnych.

Odrestaurowaniem starych pianin i fortepianów zajmuje się między innymi Dariusz Gumiński, którego pracownia znajduje się Grudziądzu.

Jak dbać o instrument?

Zdarza się, że instrument wcale nie wymaga naprawienia mechanizmu, a jedynie nastrojenia. Jest to nie tylko szybkie, ale również tanie. Osoby, które nie grały wcześniej na pianinie lub fortepianie, nie są w stanie zdiagnozować, co jest przyczyną niesprawności instrumentu. Warto oddać go w ręce specjalisty, który zajmie się jego profesjonalnym przygotowaniem. Pianina i fortepiany należy stroić regularnie i dbać o to, aby nie uległy zanieczyszczeniu. Trzeba usuwać kurz nie tylko z zewnątrz, ale także z wnętrza.

 

Profesjonalna firma zajmująca się naprawą pianin i fortepianów oferuje między innymi:

  •     strojenie;
  •     korektę i naprawę mechanizmów;
  •     wymianę kołków stroików;
  •     wymianę naciągów strun;
  •     klejenie rezonansu;
  •     naprawę mostków i wymianę strojnicy;
  •     wymianę masy klawiaturowej;
  •     wyważenie klawiszy;
  •     ekspertyzy i doradztwo.

Drugie życie instrumentów

W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele instrumentów muzycznych, które są słabej jakości. Często wykonuje się je z tworzyw sztucznych, które psują jakość dźwięku i szybko ulegają zniszczeniu. Dawniej były one produkowane ze starannością, dlatego stare instrumenty mogą przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat. Odnowienie starego instrumentu jest o wiele tańsze niż zakup nowego, który będzie takiej samej jakości i trwałości. Dając pianinom i fortepianom drugie życie, można zyskać porządny instrument i zadbać o środowisko naturalne, które podczas produkcji nowych jest mocno nadwyrężane. Obecnie większość ludzi woli kupować nowe przedmioty niż naprawiać stare. Masowa produkcja powoduje zanieczyszczenie środowiska i ocieplenie klimatu – bez względu na to, jakie produkty są wytwarzane w zakładzie. Warto skorzystać z oferty odrestaurowania starego instrumentu i sprawić, że stanie się on przekazywaną z pokolenia na pokolenie pamiątką rodzinną.