Obecnie w Polsce istnieje możliwość organizowania ślubów cywilnych w plenerze. Urząd Stanu Cywilnego musi jednak wyrazić zgodę na ślub we wskazanym przez przyszłych małżonków miejscu. Dobrze więc, jeśli para młoda będzie miała pewność, że na pewno taką zgodę uzyska.

Jakie formalności należy załatwić w USC?

Przede wszystkim należy zdecydować, gdzie ma odbyć się ceremonia i złożyć wniosek w odpowiednim dla tego miejsca USC. Tak więc nie zawsze będzie to urząd zgodny z adresem zamieszkania. Urzędnik musi uznać miejsce zaproponowane przez przyszłych małżonków za godne oraz spełniające wymogi bezpieczeństwa, inaczej może odmówić udzielenia im ślubu. Wniosek o udzielenie ślubu w plenerze należy złożyć na co najmniej miesiąc przed wybranym terminem zaślubin.

Organizując ślub na wolnym powietrzu, trzeba wziąć pod uwagę, że cała uroczystość wiąże się z większymi kosztami. Opłata dodatkowa za ślub w plenerze to 1000 zł i oczywiście obowiązkowa opłata za przygotowanie aktu małżeństwa, czyli 84 zł. Pozostałe formalności nie różnią się znacząco od ślubu cywilnego udzielanego w urzędzie, a sama ceremonia przebiega podobnie.

Dzięki nowelizacji ustawy o aktach ślubu cywilnego z 1986 roku organizacja ślubów w plenerze jest możliwa nie tylko w szczególnych przypadkach, na przykład kiedy jedno z małżonków przebywa w szpitalu lub zakładzie karnym. Współcześnie organizacja tejże ceremonii ma szersze zastosowanie, zawsze jednak należy zadbać o uroczysty charakter wybranego przez narzeczonych miejsca.

Ślub w ogrodzie

Planując ślub i wesele w okolicach Dolic w Zachodniopomorskiem, warto wziąć pod uwagę Dworek Wiktoria który dysponuje doskonale przygotowanym zapleczem na organizację ślubu w plenerze. Duży, znakomicie przystosowany ogród z zadaszoną altaną spełni wymogi stawiane przez USC. Znajdują się tam odpowiednio wydzielone strefy dla urzędnika, pary młodej oraz gości. Do miejsca, w którym narzeczeni złożą swoją przysięgę małżeńską, prowadzi czerwony dywan, a po bokach w rzędach rozmieszczone są białe krzesła. Lokalizacja jest wyjątkowo zaciszna i elegancka, a wokół znajduje się dużo zieleni.

Przyszli małżonkowie, organizując ślub w plenerze mogą zdecydować się również na urządzenie wesela na zewnątrz. Dworek Wiktoria ma w swojej ofercie specjalnie dostosowany namiot o powierzchni 400 m2, mieszczący nawet do 200 osób. Wszystko utrzymane jest w bieli, co daje narzeczonym swobodę w dopasowaniu dekoracji oraz dodatków.