Hodowla gadów w Polsce z roku na rok jest coraz większa. Wiąże się to z tym, iż Polacy chętnie na domowych pupilów wybierają żółwie, węże, jaszczurki, kajmany czy gekony. Zwierzęta te nie tylko zachwycają swoim wyglądem oraz stylem życia, w tym sposobem żerowania, ale także przekonują do siebie prostotą hodowli. Nie potrzebują one bowiem tak intensywnej uwagi człowieka, jak koty czy psy. Wystarczy im zapewnić odpowiednie warunki do życia w dobrym terrarium, a także właściwy pokarm. Bardziej skomplikowanym zadaniem jest zaś inkubowanie gadzich jaj. Osoby, które chcą podjąć się takiego wyzwania, przede wszystkim muszą wyposażyć się w nowoczesne inkubatory. Najlepiej wybierać modele termoelektryczne.

O wylęgu jaj gadów słów kilka

Rozmnażanie gadów w hodowlach wymaga przygotowania dla osobników płci żeńskiej i męskiej odpowiednich warunków. Okres godowy zależy od gatunku, ale najczęściej przypada na wczesne lato. W niewoli czas ten może być jednak zaburzony, zważywszy na fakt, iż w terrariach najczęściej utrzymywane są stałe warunki do życia bez uwzględniania typowych zmian dla pór roku.

Jeśli chodzi zaś o składanie jaj, należy wiedzieć, że wiele gatunków gadów składa je w wodzie lub też w miejscach bardzo suchych i nasłonecznionych. Hodowca musi zatem zadbać o to, by terrarium były dostosowane do wylęgu jaj gadów. Warunki, które są w nim stworzone, również wpływają znacznie na cały proces inkubacji. Dla przykładu na płeć osobnika znacznie wpływa temperatura wylęgania się. Im wyższa temperatura, tym większa szansa na wyklucie się samców. Wysoka temperatura wpływa również na sam czas wylęgania. By znacznie go skrócić, hodowcy stosują specjalne inkubatory termoelektryczne. Jak długo trwa inkubacja jaj w takich urządzeniach? W dużej mierze zależy to od gatunku zwierzęcia:

  • okres inkubacji jaj gekona lamparciego to 30-35 dni  w temp. 32°C i 105-110 dni w temp. 25°C;
  • okres inkubacji jaj pytona zielonego w różnych warunkach wynosi 45-55 dni;
  • okres inkubacji jaj żółwia stepowego to 60-70 dni w temp. 30°C;
  • okres inkubacji jaj kameleona jemeńskiego to 4-9 miesięcy w temp. 26-29°C;
  • okres inkubacji jaj tajpana pustynnego to 60-80 dni.

Cechy inkubatorów termoelektrycznych

Inkubatory można podzielić na różne rodzaje, ze względu na swoje zastosowanie (wylęgarnie dla jaj określonego gatunku gadów) czy też na funkcje. Na rynku spotkać można również inkubatory tworzone w innych technologiach. Najwyższą stanowi dzisiaj ta termoelektryczna, która nie tylko pozwala na ogrzewanie jaj w specjalnych komorach. Inkubatory termoelektryczne gwarantują również ich chłodzenie. Wysokiej klasy urządzeniem jest m.in. inkubator EXO TERRA, który poleca sklep z akcesoriami terrarystycznymi TERRAREX. Jego specjaliści nie tylko jednak zwracają uwagę hodowców jaj gadzich na technologię termoelektryczną, ale też dodatkowe funkcje dobrego inkubatora. Czym powinna się zatem wyróżniać nowoczesna wylęgarnia?

Inkubatory dla jaj powinny zapewniać funkcję regulacji temperatury oraz wilgotności. Ważne są specjalne tacki do nalania wody, a także wysuwane wanny do kontroli poziomu wilgoci. Zwrócić uwagę należy również na to, czy dany inkubator posiada wewnętrzne włączniki światła, które umożliwią kontrolę jaj bez zakłócania inkubacji. Istotne jest też to, by inkubator termoelektryczny w razie przekroczenia ustalonej temperatury sam regulował ją poprzez ochładzanie komór i ich ponowne nagrzewanie. Hodowcy powinni również pytać o urządzenia z uchwytami do przenoszenia i z zasilaczami samochodowymi, które pozwolą transportować jaja w bezpieczny sposób. Wspomniany inkubator EXO TERRA jest to tego idealny. Warto zwrócić uwagę na jego solidną obudowę, wyświetlacz LED oraz modny design.