Okrągłe rzutki strzeleckie to nieodłączne akcesorium na każdych zawodach strzeleckich, indywidualnych treningach na strzelnicy czy imprezach integracyjnych. Te niewielkie krążki, wyrzucane w powietrze z odpowiednią siłą, ułatwiają sportowcom i pasjonatom strzelectwa opanowanie technik strzeleckich i doskonalenie celności. W naszym artykule omówimy, z jakich materiałów produkowane są nowoczesne rzutki oraz na czym polega proces ich wytwarzania.

Materiały do produkcji rzutek

Niezwykle istotną kwestią w procesie produkcji rzutek strzeleckich jest dobór materiału, z którego są one wykonywane. Tworzywo ma odpowiednią wytrzymałość, kruchość oraz ciężar – taki cel powinien mieć też określoną trajektorię lotu, a zestrzelony, natychmiast rozpadać się na części. Istotną kwestię stanowi kolor krążka, który musi być dobrze widoczny w każdych warunkach, dlatego do produkcji wykorzystywane są barwniki naturalne i fluorescencyjne: pomarańczowy, żółty, biały lub inne, dopasowane do potrzeb strzelców.

Na polskim i międzynarodowym rynku do produkcji rzutek strzeleckich wykorzystywane są tworzywa sztuczne oraz produkty biodegradowalne. Standardowe, klasyczne rzutki w kształcie odwróconego spodka powstają w wyniku połączenia smoły oraz sproszkowanej, naturalnej skały wapiennej. W ich ekologicznych, biodegradowalnych wersjach smoła została zastąpiona mączką wapienną z kamieni wapiennych oraz specjalnymi materiałami wiążącymi, które w krótkim czasie ulegają rozkładowi po upadku na ziemię, wchodząc w reakcję z wodą i powietrzem.

Produkcja rzutek strzeleckich

Rzutki, wytwarzane przez doświadczonego, polskiego producenta, MR Rzutki Strzeleckie, już na etapie produkcji projektowane są tak, by służyły zarówno do wyrzutni ręcznych, jak i automatycznych. Na potrzeby zawodowych strzelców oraz amatorów wypoczynku na strzelnicy firma opracowała różne modele rzutek, takie jak:

  • STANDARD: przeznaczone na profesjonalne turnieje lub treningi, mają wagę 105 gramów, średnicę 110 mm i wysokość 25-26 mm,
  • RABBIT: krążki naziemne o średnicy 108-110 mm,
  • MINI: niewielkie rzutki o średnicy 60 mm i wysokości 20 mm, idealne dla wytrawnych strzelców,
  • BATTUE: model bardzo dynamiczny i cienki, o średnicy 108-110 mm, doskonały do treningów celności.

Proces produkcji rzutków strzeleckich polega na ich dokładnym ukształtowaniu, wygładzeniu, sprasowaniu i utwardzeniu. Po opuszczeniu linii produkcyjnej gotowe wyroby zostają każdorazowo poddane rygorystycznej, wewnętrznej kontroli jakości.