Kuchnia arabska to źródło wielu inspiracji kulinarnych, dzięki swojej ogromnej różnorodności i tradycji. Pod tym pojęciem kryją się zwyczaje zebrane z wielu regionów od Półwyspu Arabskiego po Północno-Zachodnią Afrykę. Wiele z krajów arabskich, jak chociażby Egipt znajduje się na liście najpopularniejszych kierunków turystycznych dla Europejczyków. W związku z tym warto wiedzieć co nieco na temat tamtejszych kulinariów. Dzięki restauracji Jedno Oko Na Maroko można spróbować specjałów kuchni marokańskiej, na terenie pomorza.

Czym charakteryzuje się kuchnia marokańska?

Kuchnia arabska to przede wszystkim rozmaitość kolorów, zapachów i aromatów, które uzyskuje się dzięki wykorzystaniu wielu przypraw i ziół. Wiele z podstawowych elementów tej tradycji to pochodna wpływów różnych zewnętrznych kultur. Tym sposobem kuchnia marokańska łączy w sobie inspiracje kuchni andaluzyjskiej, śródziemnomorskiej, ale także europejskiej.

Kuchnia arabska w ogólnym rozumieniu to różnorodne połączenie składników, które oddziałują na wszystkie zmysły. Wśród mięs wykorzystywanych do przygotowania dań zdecydowanie przeważa drób, a przede wszystkim kurczak oraz jagnięcina. Ze względu na przeważającą w tych rejonach religię wieprzowina oraz alkohol to składniki, których raczej nie spotka się w arabskiej kuchni.

Typowy marokański posiłek składa się z przystawki w formie sałatek, które występują zarówno na zimno, jak i na ciepło. Marokańczycy stawiają na naturalne składniki, korzystają z bogactwa swoich regionów, dlatego, chociażby na obszarach położonych nad morzem i oceanem, najczęściej można spotkać dania wypełnione owocami morza i rybami. Charakterystycznym dla tego rodzaju kuchni jest także wykorzystywanie dużej ilości warzyw i owoców, w tym egzotycznych. Ma być kolorowo, pysznie, świeżo i pachnąco. Na obiad poza sałatkami zwykle podaje się tam Tadzin, który wypełniony jest kurczakiem i warzywami wraz z aromatycznym sosem, a całość spożywa się, nabierając na kawałki chleba.

Charakterystyczna marokańska herbata

Jedna z osób tworzących zespół i klimat restauracji Jedno Oko Na Maroko opowiada:

Wśród tradycji marokańskich związanych z kuchnią można wyróżnić też spożywanie napojów, a właściwie rytualne parzenie i podanie herbaty oraz kawy. W całym procesie rytuał ma ogromne znaczenie i nie należy pomijać jego wartości. Marokańska herbata zyskała nawet miano tamtejszej whisky, co nie oznacza, że zawiera ona w sobie alkohol, a jest jedynie wypadkową jej charakterystycznego koloru i ogromnego znaczenia, jakie odgrywa w tamtejszym życiu społecznym.

Co ciekawe pomimo dużej roli kobiet w tradycyjnej kuchni marokańskiej, rytuał parzenia herbaty jest przypisany raczej do mężczyzn. Przygotowuje się ją z herbaty Gunpowder i mięty, a jej nieodłącznym elementem jest duża ilość cukru. Tradycyjnie marokańską herbatę parzy się nad ogniem, a do maleńkich szklaneczek, w których jest podawana, nalewa się precyzyjnie w specjalny sposób z odległości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Podanie jej gościom to oznaka dużego szacunku dla ich obecności.