Pasożyty to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z jakimi zmagają się właściciele psów. Tego schorzenia nie wolno bagatelizować, ponieważ robaki mogą przysporzyć zwierzęciu wielu cierpień. Niektórzy z nas mogą mieć jednak problemy z rozpoznaniem tego, czy pies faktycznie ma pasożyty, dlatego warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przyjrzymy się bliżej tej kwestii.

Jakie pasożyty najczęściej atakują psy

Na początek warto dowiedzieć się, z jakiego rodzaju pasożytami mamy najczęściej do czynienia, jeśli chodzi o psie dolegliwości pasożytnicze. Otóż, na ogół są to obłe robaki, należące do grupy obleńców obejmujące m.in. glisty, włosogłówki czy tęgoryjce, które charakteryzuje obła budowa ciała, a także płazińce, w których poczet zaliczamy głównie różnego rodzaju tasiemce (o ciele podzielonym na charakterystyczne segmenty). U psów możemy spotkać często także przywry i pierwotniaki, które nie są robakami, jednak ich obecność może przysporzyć wiele szkód w ciele psa.

Objawy obecności pasożytów u psa

Jeśli chodzi o rozpoznanie choroby pasożytniczej u naszego psa, to na ogół świadczą o niej objawy inne niż pojawienie się robaków wokół odbytu zwierzęcia, bowiem rzadko i na krótko wychodzą one na zewnątrz ciała żywiciela (najczęściej robią to wtedy, gdy chcą złożyć jaja). Jeśli więc zauważymy, że nasz pupil ma co najmniej kilka niepokojących objawów, to należy jak najszybciej udać się do sprawdzonego weterynarza takiego, jak pracownicy Gabinetu Weterynaryjnego Remedium z Opoczna w celu odrobaczenia zwierzęcia.

To tego typu symptomów należą więc przede wszystkim radykalne zmiany w zachowaniu psa takie jak apatia, nadmierna senność, postawa unikania kontaktu, jak również objawy natury fizycznej takie jak nawracające biegunki (również z krwią), dziwne kaszlenie, okresowe wymioty, ciężki oddech, brak apetytu, znaczna utrata wagi, wystąpienie podrażnień wokół odbytu czy wypadająca lub matowa sierść. Także silnie swędzenie na skutek którego zwierzę ciągle się drapie lub tarza, stanowi częsty objaw choroby pasożytniczej.

Pamiętajmy, żeby w razie zaobserwowania niepokojących objawów świadczących o obecności pasożytów jak najszybciej udać się po profesjonalną pomoc weterynarza, bowiem tego typu choroba bardzo wyniszcza organizm, nierzadko powodując rozwój innych, groźnych chorób takich jak np. toksokaroza, anemia, doprowadzając nawet (w przypadku niepodjęcia leczenia) do zgonu zwierzęcia.