Nie tylko ludzie mają problemy z zębami. Również naszym czworonożnym przyjaciołom dokuczają dolegliwości bólowe związane z uszkodzeniem uzębienia. Przyczyną takich sytuacji bywają zakażenia bakteryjne, schorzenia dziąseł czy mechaniczne urazy zębów. Z tego też względu coraz więcej klinik weterynaryjnych oferuje swoim pacjentom zabiegi z zakresu stomatologii. Zdecydowanie najczęściej wykonuje się je u psów. Jak wygląda leczenie zębów u zwierząt?

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień, który gromadzi się na zębach odpowiedzialny jest za liczne problemy zdrowotne u zwierząt. Powstaje on na skutek mineralizacji osadu nazębnego. Ten zaś tworzy się na zębach z resztek pożywienia oraz bakterii, które oblepiają zęby. Na początku osad ten jest miękki i nie stanowi większego zagrożenia, jednak z czasem dochodzi do jego zwapnienia. Dzieje się tak pod wpływem śliny. Jak informuje specjalista z Lecznicy Weterynaryjnej w Bielawie- kamienia nazębnego nie da się usunąć domowymi sposobami. Konieczna jest wizyta u weterynarza, którzy stosują w tym celu ultradźwięki. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna dla czworonoga i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nagromadzony na kościach kamień nazębny ulega skruszeniu, dzięki czemu nie podrażnia wrażliwych dziąseł. Problemu tego nie wolno ignorować. Brak odpowiedniej pielęgnacji  może powodować parodontozę, która z kolei prowadzi do rozwoju licznych schorzeń narządów wewnętrznych.  Systematyczne kontrole u weterynarza są gwarancją zdrowia naszego pupila, dlatego też powinniśmy o nich pamiętać.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe inaczej nazywane jest leczeniem endodontycznym. Kojarzy nam się zazwyczaj z niezbyt przyjemnym zabiegiem u stomatologa. Niestety także u zwierząt domowych nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego. Polega ono na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanału zęba. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja obszaru leczenia oraz uzupełnienie powstałych ubytków przy pomocy wypełnień stomatologicznych. Leczenie kanałowe jest zabiegiem bolesnym, dlatego też odbywa się pod znieczuleniem. Przez kilka dni po zabiegu pupil może być osowiały, co jest zjawiskiem naturalnym.

Ekstrakcja zęba

W niektórych sytuacjach chorych zębów nie można uratować. Wówczas jedynym wyjściem jest ich usunięcie, które fachowo określa się mianem ekstrakcji. Zabieg ten wykonuje się u zwierząt, których zęby zostały uszkodzone w wyniku wypadku, lub których struktura została zmieniona przez chorobę. Weterynarze traktują jednak zabieg tego typu jako wyjście ostateczne