Panujący na zewnątrz skwar i gorąc dają Ci się we znaki? Nie zapominaj, że wysoka temperatura bardzo negatywnie wpływa również na domowe zwierzęta. Takie warunki szczególnie doskwierają psom, które mają ograniczone sposoby termoregulacji. Jednak już kilka prostych nawyków może ułatwić pupilom przetrwać tę wymagającą porę roku. Poznaj najlepsze sposoby na schłodzenie czworonoga w upał.   

Przegrzanie u psa. Czy jest groźne?

Piękna i słoneczna pogoda to niemal wymarzone warunki na wakacyjny wyjazd lub urlop. Jednak, gdy temperatura przekracza 30 stopni, nie każdy będzie czuł się komfortowo. Szczególnie źle takie warunki wpływają np. na psy. Dzieje się tak, ponieważ system chłodzenia ciała u naszych pupili jest inny niż u ludzi. Czworonogi nie mogą pozbyć się nadmiaru ciepła przez pocenie się i pozostawione same sobie mogą sobie nie poradzić. Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie udać się do gabinetu weterynaryjnego, to musisz wiedzieć, jak pomóc zwierzętom przetrwać upał.

Temperatura ciała psa waha się od 38 do 39 stopni Celsjusza. Latem wspomniana wartość może jednak wzrosnąć. W takiej sytuacji dochodzi do przegrzania czworonoga. Dolegliwość jest bezpośrednio związana z takimi popularnymi problemami i chorobami jak:

 • Odwodnienie

Spowodowane nadmiernym wydalaniem wody z organizmu czworonoga oraz niedoborem lub brakiem dostępu do wody.

 • Oparzenia słoneczne

Wynikające z braku odpowiedniej ochrony przed słońcem wrażliwych części ciała pupila np. nosa czy końców uszu. Na problem narażone są przede wszystkim rasy bez sierści oraz o jasnym umaszczeniu.  

 • Udar cieplny

Wywołany bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza. Hipotermia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wewnętrznych u psa, a nawet jego zgonu.   

Wymienione skutki przegrzania u psa należy skonsultować z weterynarzem. Szczególnie gdy u swojego zwierzaka zauważymy takie symptomy jak: trudności z utrzymaniem równowagi, brak apetytu, suche i przekrwione błony śluzowe, biegunki i wymioty, podwyższona temperatura ciała, nadmierne ziajanie oraz płytkie oddechy, ślinienie się czy przyśpieszone bicie serca.

Jak dbać o psa w czasie upałów?

Chłodzenie psa – domowe sposoby

Aby zapobiec przegrzaniu i jego dalszym konsekwencjom, należy odpowiednio schłodzić psy w upalne dni. Oto najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody domowe:

 • Stały dostęp do wody: właściwe nawodnienie odgrywa kluczową rolę, ponieważ jest to jeden z najważniejszych mechanizmów ochładzania psa latem. Do płynów można dodać dla lepszego efektu również kostki lodu.  
 • Wizyta u fryzjera: gruba i gęsta sierść może utrudnić proces pozbywania się nadmiaru ciepła z organizmu zwierzaka. Warto więc przed nadejściem lata umówić psa do fryzjera lub ostrzyc go samodzielnie w domu.
 • Zimny ręcznik: najprostszym sposobem na przegrzewanie się psa w upały jest zmoczony w chłodnej wodzie ręcznik. Najlepiej wykorzystać materiał do przetarcia sierści zwierzaka.
 • Cień i wentylacja: w okresie letnim warto przenieść legowisko zwierzaka do zacienionego miejsca i chłodniejszego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem na upał dla psa i ludzi jest zakup wentylatora.
pies a upał
 • Mokre pokarmy: właściwa dieta dla psa latem opiera się na odpowiednim nawodnieniu. Można wspomóc je poprzez serwowanie pokarmów o większej zawartości płynów np. mokrej karmy, mięsa oraz warzyw i owoców.   
 • Ograniczone podróże: przebywanie w nagrzanym samochodzie jest niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Warto w okresie letnim unikać długich wypadów z pupilami w pojazdach bez klimatyzacji. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać psa w aucie bez opieki.  
pies a upały
 • Krótkie, ale częste spacery: co do zasady nie powinniśmy podczas upałów rezygnować ze spacerów z czworonogiem. Należy jednak wybierać wypady poranne i wieczorne. Szczególnie uciążliwe dla pupila mogą okazać się godziny od 10 do 18.  
 • Odpowiednie kagańce: psy pozbywają się nadmiaru ciepła z organizmu dysząc. Dlatego należy zakupić kaganiec, który pozwoli pupilowi swobodnie ziajać. 

 Akcesoria chłodzące dla psa

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie ochłodzić psa latem, to musisz wiedzieć, że zwierzęta mogą przegrzewać się przez wzgląd na wiek, predyspozycje osobnicze lub rasowe, masę ciała czy długość, rodzaj i kolor futra. Dlatego też część zwierzaków przed poważniejszymi objawami udaru cieplnego należy chronić profesjonalnymi sposobami. W wielu sklepach zoologicznych można zakupić odpowiednie gadżety chłodzące dla czworonogów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wyróżnia się:

 • Maty chłodzące: chłodne i żelowe legowisko dla psa aktywowane jest pod wpływem ruchu i nacisku. Temperatura maty jest niższa o kilkanaście stopni od warunków otoczenia.
 • Miski chłodzące: zapewniają dostęp do świeżej i chłodnej wody. Pojemniki utrzymują niską temperaturę przez kilka godzin. Sprawdzają się u zwierząt przebywających dłuższy czas na dworze.
 • Basen dla psa: stabilny, elastyczny i odpowiednio zabezpieczony basen to fantastyczne rozwiązanie na upały dla psów, które nie boją się kontaktu z wodą.
basen dla psa
 • Legowisko chłodzące: wykonane z materiału odpornego na zniszczenia i zabrudzenia posłanie łączy w sobie funkcję maty oraz zapewnia miejsce do spania.
 • Kamizelka chłodząca: mechanizm chłodzenia opiera się w tym przypadku na parowaniu. Gadżet polecany psom sportowym i starym.    
 • Obroża chłodząca: specjalny żelowy wkład zatrzymuje wodę, która jest stopniowo uwalniana poprzez parowanie. Efekt chłodzenia utrzymuje się nawet kilka dni.   

Wiesz już, jak zadbać o psa w upały. Poznaj również najlepsze sposoby na nawodnienie ludzkiego organizmu.