Rysowanie to jedno z ciekawych i rozwijających hobby, jednak jak większość z nich wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni do tego sprzęt. Na szczęście nie musimy w tym przypadku wydawać majątku na stos bardzo drogich rzeczy. Na początek można skompletować niewielki zestaw, który w zupełności wystarczy. Co powinno się w nim znaleźć? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Papier, szkicownik i ołówki

Na początek naszej przygody z rysowaniem najważniejszą kwestię będzie stanowić dobry, gładki papier i szkicownik, który na początek nie musi być drogi, ponieważ dopiero się uczymy i w związku z tym początkowe rysunki mogą nie być szczególnie udane. Ważne jest tutaj także zaopatrzenie się w odpowiednie ołówki do rysowania, które powinny mieć różne grubości, a także odcienie i twardość. Najlepiej zakupić zestaw składający się z następujących ołówków: 2b, 6b, 4b i 8b, 2 h, 4h i średniego HB. Z takim zestawem mamy możliwość uzyskania rysunków o nasyconych barwach i intensywniejszych kontrastach.

Szeroki wybór wysokiej jakości ołówków w tym także grafitowych, automatycznych, drewnianych czy w kompletach znajdą oraz innych materiałów rysowniczych, a także kreślarskich, papierniczych, piśmiennych, modelarskich, szkolnych oraz biurowych znajdą Państwo w bogatej ofercie sprawdzonej firmy Sklep Specjalistyczny Architekci z Warszawy należącej do mgr inż. arch. Piotra Sapiełkin.

Cienkopisy, kredki, markery i gumki do zmazywania

Jeśli chcemy nauczyć się nowych, bardziej komiksowych lub ,,mangowych’’ technik rysowania, to z pewnością przydadzą nam się dobre cienkopisy. W tej technice bowiem kreśli się najpierw szkic (najlepiej ołówkiem HB), a następnie cienkopisem poprawia kontury, by na koniec wymazać ołówek gumką — najlepiej zwykłą lub chlebową. Jeśli chodzi o cienkopisy, to bardzo dobrą opcją będą tu warianty wodoodporne w różnych kolorach i grubościach (od 0,3-0,6 na początek), dzięki czemu unikniemy kłopotliwego i nieestetycznego rozmazywania się, a także  osiągniemy ładniejszy tak zwany walor.

Oczywiście, do rysowania zarówno komiksowego, jak i bardziej tradycyjnego, możemy użyć także kredek. Przy ich stosowaniu najważniejsze będzie warstwowe nakładanie w celu zmieszania odcieni, jak również uzyskania bardziej realistycznego i naturalnego efektu. Jeśli zależy nam na kolorowych rysunkach, to możemy sięgnąć także po markery np. alkoholowe. Na początek należy jednak pamiętać tutaj o postawieniu na jaśniejsze i bardziej pastelowe odcienie, a także zastosowaniu grubszego papieru ze względu na mocne przebijanie tego typu flamastrów.