W sezonie letnim wiele z nas chętnie przesiada się z samochodu na rower. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Unikamy korków i równocześnie podejmujemy przyjemną aktywność fizyczną. Istnieje możliwość wypożyczania rowerów miejskich, jednak na dłuższą skalę jest to nieopłacalne. Wtedy często decydujemy się na zakup własne sprzętu. I tutaj pojawia się dylemat — rower nowy czy używany? Przeanalizujmy wady i zalety każdej z opcji.

Nowy rower z salonu

Niezaprzeczalną zaletą zakupu roweru z salonu jest pewność, że nie był on zbyt intensywnie eksploatowany. Kupując używany sprzęt, nigdy do końca nie wiemy, w jaki sposób wcześniejszy właściciel z niego korzystał. Przekłada się to bezpośrednio na aspekt wizualny naszego roweru, który dla wielu jest kluczowy. Dodatkowo, każdy producent rowerów daje nam kilkuletnią gwarancję na nasz nowy nabytek. Dzięki temu mamy pewność, że wszelkie nieprzewidziane usterki, zostaną naprawione bez dodatkowych kosztów, w  autoryzowanym serwisie rowerów.

Z drugiej jednak strony nowy rower to spory wydatek. Ceny, w zależności od modelu, potrafią być bardzo wysokie, kiedy używany rower kupimy już za kilkaset złotych. “Wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Ceny nowych rowerów faktycznie są wyższe, ale warto wziąć pod uwagę sezonowe promocje, które sięgają nieraz nawet 40%. Jeśli do tego możemy wziąć sprzęt na fakturę VAT, koszt jest znacznie niższy.” - mówi ekspert z firmy Rowery Lider Sport.

Zakup roweru z drugiej ręki

Zakup roweru używanego to zdecydowane duża oszczędność. Niejednokrotnie okazuje się, że poprzedni właściciel sprzedaje rower w doskonałym stanie. Wystarczy wymienić opony czy przeprowadzić montaż oświetlenia, a sprzęt będzie wyglądał jak nowy. Podstawowe części do rowerów nie są bardzo drogie, a gdy znajdziemy jeszcze zaufany serwis, możemy wykonać je w za niewielką opłatą. Rynek używanych rowerów to również większa różnorodność modeli. W sektorze rowerowym, podobnie jak w innych branżach panuje sezonowość trendów. Łatwiej o znalezienie oryginalnego egzemplarza z drugiej ręki.

Do wad zaliczymy z pewnością problem z oceną faktycznego stanu technicznego pojazdu. Może się okazać, że będziemy zmuszeni zakupić wiele nowych części do roweru oraz stracimy mnóstwo czasu związanych z serwisowaniem. A wielu z nas zależy przede wszystkim na rozwiązaniach szybkich i pewnych.

Reasumując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki rower warto kupić, używany czy nowy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Gdy planujemy wykorzystywać go okazjonalnie i zależy nam na oryginalności, łatwiej znajdziemy wymarzony model na rynku wtórnym. Gdy interesują nas bardziej profesjonalne i długodystansowe trasy, warto rozważyć wizytę w zaufanym serwisie rowerów.