Minusowe temperatury nie oznaczają końca połowów: wybór odpowiedniego sprzętu wędkarskiego pozwoli cieszyć się swoim hobby przez cały rok. Zimowe techniki łowienia wymagają rzetelnego przygotowania rynsztunku, adekwatnie do warunków atmosferycznych i gatunków ryb żerujących o tej porze roku. Jak wygląda prawidłowo skompletowane wyposażenie zapalonego wędkarza?

Ekwipunek wędkarza podlodowego

Sezon zimowy wymaga podstawowego zaopatrzenia pozwalającego na satysfakcjonujący połów ryb. Warto znać wybrany akwen lub zaopatrzyć się w jego mapę batymetryczną. Wiedza dotycząca żerowisk oraz głębokości wody pozwolą na wybór właściwego miejsca na przerębel. By zwiększyć swoje szanse na udane łowy, poleca się wywiercenie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu przerębli. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w sprawdzony świder do wiertła (np. o średnicy 130 mm) oraz dodatkowy komplet ostrzy.

Również wybór wędki ma duże znaczenie podczas zimowego połowu. W czasie mrozów wybiera się sprzęt lekki i wytrzymały, którego montaż będzie szybki i intuicyjny. Najlepszym wyborem są krótkie modele wykonane z włókien szklanych, o wyprofilowanej antypoślizgowej rękojeści. Długość dopuszczalnej wędki podlodowej to 30-90 cm. Jej budowa pozwala na skuteczną amortyzację ryby w wodzie, a delikatna szczytówka umożliwia hol ryby na powierzchnię. Żyłka odpowiednia do tego typu manipulacji powinna być niewidoczna w wodzie oraz odporna na ścieranie i zawilgocenie. Wybierając wędzisko, warto zwrócić uwagę na kołowrotki: komfort zapewniają niewielkie stałoszpulowe konstrukcje.

Jaka przynęta sprawdzi się zimą?

Zima to sezon na ryby karpiowate (kleń, płoć, wzdręga, leszcz, amur, karp) i drapieżne (pstrąg, szczupak, okoń, pstrąg, sandacz) poza okresem ochronnym. Sprzęt wędkarski do połowu pod lodem dopasowujemy do warunków panujących w wodzie oraz preferowanego gatunku ryb. Dobrze znaną techniką jest łowienie na mormyszkę. Wykonane z ciężkiego metalu kilkumilimetrowe przynęty mają imitować kiełża – podstawowy pokarm dla większości gatunków ryb. Wprawiony w pionowy ruch złoty wabik sprawdzi do połowu płoci. Miedziane odblaski zainteresują także większe ryby np. leszcze. Drapieżniki takie jak okonie zaatakują mormyszkę, której srebrne migotanie będzie widoczne już z dużej odległości.

Do połowu drapieżnych ryb poleca się błystki. Wabiki te prowokują do ataku nie tylko swoim blaskiem – ich kształt wprawia wodę w drgania imitujące ruch drobnych organizmów. W wędkarstwie podlodowym najlepiej sprawdzają się dedykowane błystki w jaskrawych kolorach lub z dodatkową dekoracją, które są bardziej widoczne w ciemnej wodzie.

W łowieniu spod lodu skuteczne są także lekkie spławiki. Czerwone lub czarne wabiki 2-4 gramowe wykorzystuje się przy kilkumetrowych połowach. Na haczykach najczęściej umieszcza się takie przynęty jak jockers, larwy ochotki lub sztuczne pasty o takim zapachu, białe robaki i pinki.

Zimowe ubranie wędkarskie

Zimowe wyposażenie wędkarza to również odpowiedni ubiór. Powinien on być dostosowany przede wszystkim do warunków pogodowych panujących w wybranej miejscówce. Strój wędkarza powinien być lekki i elastyczny oraz ciepły. Ochronę przed mrozem zapewni ocieplana odzież wiatro- i wodoszczelna, której określone modele oferuje między innymi sklep wędkarski Gruba Ryba. W czasie wielogodzinnych połowów w minusowej temperaturze niezastąpiona będzie bielizna termoizolacyjna oraz buty z grubą i mocną podeszwą chroniące stopy przed przemarznięciem. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo na lodzie: wędkarze wyruszający samotnie powinni zaopatrzyć się w liny oraz kolce ratunkowe.