Malowniczy, podwodny świat afrykańskich jezior fascynuje akwarystów już od ponad stu lat. Słodkowodne akweny, powstałe w Wielkim Rowie Afrykańskim, stanowią ostoję endemicznych gatunków ryb i tworzą unikatowy na skalę światową, skalny biotop, który zachwyca różnorodnością form. Tropikalne ryby z jezior Malawi, Wiktorii i Tanganika należą do najbardziej pożądanych w Europie – można je hodować w warunkach akwariowych. W naszym artykule wskażemy gatunki charakterystyczne dla tych trzech, największych, najstarszych i najgłębszych jezior Czarnego Lądu.

Ryby akwariowe z Jeziora Tanganika

Tanganika jest najdłuższym (650 km), słodkowodnym jeziorem na świecie, powstałym około 20 milionów lat temu, w wyniku oddalania się płyt tektonicznych. Jest to akwen o pH w granicach 8,6 a 9,2 i temperaturze 24-29 stopni Celsjusza. Do popularnych gatunków ryb, zamieszkujących wielostrefową Tanganikę, należą między innymi pielęgnice – Cichlidae, w tym: Tropheus (Tropheus brichardi, Tropheus moori, Tropheus duboisi, Tropheus annectens, Tropheus kasabae), Petrochromis polyodon, Lamprologus multifasciatus, Lamprologus ornatipinnis, Eretmodus cyanostictus oraz Telmatochromis bifrenatus czy Telmatochromis vittatus. Gatunki te można kupić w Polsce, w specjalistycznym Sklepie Akwarystycznym Diskus ZOO, w którym znajduje się odrębny dział ryb afrykańskich, stworzony z myślą o pasjonatach akwarystyki biotopowej.

Ryby ze środowiska Jeziora Malawi

Malawi (nazywane też Jeziorem Niasa) uznawane jest przez geologów za jedno z najstarszych akwenów wodnych na świecie. Ma ono wody o temperaturze 24-30 stopni Celsjusza i pH zasadowe: 7,7-8,6. Jednymi z najbardziej charakterystycznych gatunków ryb, które rozwinęły się w tym tektonicznym zbiorniku, są roślinożerne pielęgnice (Cichlidae) określane jako Mbuna, takie jak: Melanochromis auratus, Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus saulosi, Cynotilapia afra, Iodotropheus sprengerae, Petrotilapia. Inne, dostępne w Polsce ryby z Jeziora Malawi to drapieżne non-mbuna: Cyrtocara moorii, Nimbochromis livingstonii, Buccochromis rhoadesii, Buccochromis nototaenia, Placidochromis electra, Tyrannochromis macrostoma oraz Tyrannochromis macrostoma.

Gatunki ryb tektonicznego Jeziora Wiktorii

To największe na świecie, słodkowodne jezioro tropikalne w dorzeczu Nilu (powierzchnia ponad 68 tys. km²), o pH wody 8 i temperaturze od 24 do 29 stopni Celsjusza, obfituje w różne gatunki ryb, których znaczna część znajduje się obecnie pod ochroną, ponieważ zostały zdziesiątkowane przez ekspansywne Lates niloticus (ich popularna, polska nazwa to: okonie nilowe lub okonie Wiktorii). Typowymi przedstawicielami fauny Jeziora Wiktorii są pielęgnice: Tyrannochromis macrostoma, Haplochromis obliquidens, Paralabidochromis sauvagei, Astatotilapia latifasciata oraz Astatoreochromis.