Nie da się zaprzeczyć, że psy długowłose wyglądają cudownie, jednak nie powinno się sugerować zdjęciami. Długa sierść jest bardzo wymagająca i można się zdecydować na przedstawiciela psa ras długowłosych tylko wtedy, kiedy jest się w stanie zapewnić mu właściwą pielęgnację. Stan sierści jest zależny również od diety i zdrowia zwierzęcia. Jakie zabiegi będą konieczne i kiedy warto poprosić o pomoc specjalistę?

O czym trzeba pamiętać?

Pies długowłosy to jeszcze większa odpowiedzialność niż ten, który nie wymaga tak uważnej pielęgnacji. Wśród najważniejszych czynności trzeba wymienić przede wszystkim:

  •     Czesanie – im dłuższa i bardziej problematyczna sierść, tym częściej powinno się to robić. Warto czesać raz dziennie, aby uniknąć kołtunów.
  •     Kąpanie – tylko w razie potrzeby, kiedy zauważy się wyraźne zabrudzenie sierści lub nieprzyjemny zapach. Częste kąpanie może zaburzać naturalną równowagę skóry.
  •     Strzyżenie – powinno być wykonywane ostrożnie i na odpowiednią długość.

Strzyżenie jest dość kontrowersyjne, gdyż sierść stanowi ochronę zarówno przed wysokimi, jak i niskimi temperaturami. Można obcinać sierść psów dla ich własnej wygody, jednak zawsze warto skonsultować to z lekarzem weterynarii lub hodowcą.

Samodzielnie czy u profesjonalisty?

Zabiegi pielęgnacyjne można wykonywać samodzielnie, jednak lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Zwłaszcza w przypadku kąpania i strzyżenia, gdyż czynności te wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Właściciele psów długowłosych powinni mieć pod ręką kontakt do psiego fryzjera, który zajmuje się nie tylko pielęgnacją na co dzień, ale także przygotowaniem do wystaw (w przypadku psów biorących w nich udział). Przykładem może być Salon Pielęgnacji Psów Grażyny Berbeś, który znajduje się w miejscowości Goleniów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pomoc psiego fryzjera jest niezawodna również w przypadku psów mocno zapuszczonych, na przykład przygarniętych z ulicy lub zaniedbanych przez poprzedniego właściciela.

Jak poprawić stan sierści?

Niewiele osób o tym pamięta, ale stan sierści jest zależny nie tylko od pielęgnacji. Brzydko wyglądająca sierść może być objawem pasożytów (wewnętrznych i zewnętrznych), poważnej choroby oraz niewłaściwej diety. Jeśli pies został odrobaczony, zabezpieczony na wypadek pcheł i kleszczy oraz zbadany przez weterynarza, warto zmienić mu dietę. Powinna być bogata w witaminy i minerały. Polecanym dodatkiem, który pozytywnie wpływa na kondycję sierści, jest między innymi olej z łososia. Regularna suplementacja, karma wysokiej jakości i pielęgnacja przez specjalistę to najprostszy sposób na to, aby sierść była zawsze piękna i błyszcząca.