Każdy pies powinien mieć zdrową dietę i odpowiednią budowę ciała. Nie należy jednak zapominać o sprawdzeniu stanu zdrowia na przykład w Przychodni Weterynaryjnej Duże i Małe Zwierzęta Barbary Tyrankiewicz w Łodzi. Wiele osób udaje się do weterynarza z pupilem tylko wtedy, gdy zauważy niepokojące objawy. Jest to błędne, ponieważ ewentualne nieprawidłowości są lepiej wykrywane jak najwcześniej. Dzięki temu można rozpocząć leczenie we wczesnym stadium choroby i zapobiec powikłaniom wynikającym z zaniedbania stanu psa.

Psy, które regularnie wymagają kontroli

Czworonogi, które przeszły poważne choroby, zostały zoperowane, są w podeszłym wieku lub w ciąży wymagają regularnych wizyt. Takie psy należy monitorować i sprawdzać, czy stan ich zdrowia jest w porządku. Lekarz weterynarii sprawdzi również, czy rany pooperacyjne goją się prawidłowo, a kości zrastają. Zwierzęta starsze wymagają natomiast dodatkowych wizyt i badań. Szczególnej opieki potrzebują też psy z chorobami przewlekłymi, ponieważ proces ich leczenia będzie długofalowy. Psy alergicy i słabe szczenięta również częściej odwiedzają gabinet weterynaryjny. Każdy właściciel natomiast musi nauczyć się obserwować niepokojące objawy i być w stanie interweniować, kiedy potrzebna jest pomoc.

Kiedy nie trzeba zabierać psa do przychodni?

Jeśli pupil jest zdrowy, nie chorował w ostatnim czasie, nie jest w ciąży i nie ma żadnych chorób przewlekłych, można bez problemu zabrać psa do weterynarza dwa razy w roku. Lekarz sprawdzi ogólny stan zwierzęcia, może przeprowadzić badania okresowe, sprawdzić kalendarz szczepień i inne formalności zdrowotne. Wizyty takie nie zwalniają właścicieli jednak z regularnej obserwacji, gdyż dają możliwość zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów, jeśli zacznie się dziać coś poważnego. Po każdym spacerze warto przejrzeć sierść psa, aby sprawdzić, czy nie ma kleszczy lub poważniejszych zanieczyszczeń i uszkodzeń naskórka.

Wizyty kontrolne u lekarza weterynarii

Jeśli pies jest chory, częstotliwość wizyt ustala lekarz weterynarii. Jeśli zwierzę nie ma niepokojących objawów ani przewlekłych chorób, to wystarczy dwa razy w roku odwiedzić na przykład Przychodnię Weterynaryjną Duże i Małe Zwierzęta Barbary Tyrankiewicz w Łodzi. Co ciekawe, częstotliwość wizyt weterynaryjnych zalecana częściej dla psów niż dla kotów. Należy jednak pamiętać, że pomimo wizyt pies musi być stale monitorowany, ponieważ w przypadku zauważenia niepokojących objawów, może być konieczne umówienie wizyty u lekarza. Mowa tu głównie o sprawdzeniu jego skóry, a także o sprawdzeniu, czy jego mocz i kał są prawidłowe. Nie należy ignorować zmian w zachowaniu pupila, takich jak utrata wagi lub utrata apetytu.