Czy koty boją się wody? Strach w przypadku niektórych ras to zbyt dużo powiedziane, choć trzeba przyznać, że zwierzęta spadające na cztery łapy raczej unikają wodnych atrakcji. Obowiązkiem właściciela jest jednak zatroszczenie się o higienę zwierzaka, w tym również o jego regularne kąpiele. Warto wiedzieć, jak się do tych czynności przygotować, troszcząc się o zdrowie i komfort futrzanego pupila.

Kocia kąpiel krok po kroku

Najtrudniejsza, zarówno dla właściciela, jak i z kociej perspektywy jest pierwsza kąpiel. Jeżeli przebiegnie ona bez zarzutu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy kolejny raz upłynie w miłej i niestresującej atmosferze. Nie trzeba jednak zmuszać zwierzęcia do tej czynności nie częściej niż raz na miesiąc – wszak koty słyną z częstej i nienagannej toalety.

Podstawą w myciu zwierzaka, zaraz po wyborze odpowiednich produktów do pielęgnacji kota, jest odpowiednia, temperatura wody, która powinna wynosić około 38,6°C, czyli mniej więcej tyle, ile ciepłota ciała udomowionego drapieżnika. Poziom wody nie powinien być wyższy niż do połowy łap, koniecznie trzeba również uważać na to, aby nie zamoczyć zwierzakowi uszu. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć sierść. W tym celu sięgamy po miękki ręcznik, nigdy natomiast nie suszymy kota suszarką.

Po czynnościach pielęgnacyjnych pilnujemy, aby pupil przynajmniej przez kilka godzin nie był narażony na przeciągi.

Jakich produktów do pielęgnacji używać?

W pielęgnacji futrzanych zwierząt istotne są również produkty, po jakie sięgniemy. Kocia kąpiel z dodatkiem szamponu, którego używamy na co dzień do pielęgnacji własnych włosów, jest zdecydowanie nietrafionym pomysłem. Zakup specjalistycznych preparatów, na przykład w sklepie internetowym Cat and Fish, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne akcesoria dla kotów,  zapewni komfort i bezpieczeństwo kąpieli.

Warto pamiętać również o tym, że pielęgnacja domowników na czterech łapach to nie tylko zasługa regularnych pryszniców. Na kocią półkę powinny trafić również produkty do czyszczenia oczu i uszu, a także szczotka lub grzebień do rozczesywania sierści. Nie można zapomnieć także o kroplach lub obrożach, które uchronią zwierzę przed pchłami i kleszczami, z którymi ewentualny kontakt może stanowić uciążliwy problem, a nawet zagrożenie dla zdrowia zwierzęcego przyjaciela.

Kąpiel i pielęgnacja kota, szczególnie na początku budzi we właścicielach blady strach, jednak nabyte z czasem doświadczenie, a także wykorzystanie wysokiej jakości produktów będą gwarancją czystej przyjemności.