Bilard to wspaniała gra towarzyska, która przyciąga coraz większą liczbę osób chętnych spróbować swych sił w snookera. Rozegranie partyjki bilarda potrafi dostarczyć mnóstwo rozrywki. Zakup stołu bilardowego warto przeprowadzić pod opieką fachowca np. ze sklepu extrasport.pl. Na co zwrócić uwagę? Czym kierować się przy wyborze? Czy można samemu ustawić stół do bilarda?

Jak zaplanować miejsce pod stół do bilarda?

Stół bilardowy można spotkać w większości pubów, salonów gier, bywa też jednym z elementów wyposażenia stref wypoczynkowych w hotelach wyższej klasy pensjonatach. Jak podkreśla ekspert z firmy extrasport.pl:

Kluczowe jest w przypadku zakupu stołu do bilarda zaplanowanie przestrzeni wokół niego tak, aby umożliwić graczom swobodne rozgrywanie partii. Stoły występują w kilku rozmiarach od 6 ft do 12 ft, przy czym stosunek długości szerokości stołu zawsze wynosi 1:2, a długość 1 ft (jedna stopa) to około 30,4 cm.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca minimalne wymiary pomieszczenia, pozwalające na swobodne prowadzenie gry trzeba określić, zliczając: długość stołu, który planujemy kupić + długość kija bilardowego z każdej ze stron stołu. Nie można zapominać, że dodatkowo często w pobliżu znajdują się też różnego rodzaju meble i akcesoria do gry jak stolik, fotele, sofa, stojak na kije itp., które nie powinny ograniczać przestrzeni do gry.

Jak przebiega montaż stołu bilardowego?

Stół do bilarda to, jak dowiedzieliśmy od firmy extrasport.pl, która od ponad 15 lat, zajmuje się sprzedażą artykułów do gier towarzyskich, potrafi sporo ważyć. W standardzie jest waga od 300 kg do 500 kg. W przypadku stołów do snookera może być to nawet 1 200 kg. Chcąc właściwie ustawić stół, potrzebne jest duże doświadczenie w budowaniu stanowisk do gry w bilarda. Zawsze warto, jak podkreśla nasz rozmówca, posiłkować się wskazówkami z miejsca, z którego zakupuje się stół bilardowy. Tylko sprawdzony serwis potrafi bowiem wypoziomować stół z wymaganą dokładnością 0,5 mm/m — gwarantującą poprawne prowadzenie rozgrywek.