Sterylizacja psów to jedno z zagadnień, z którym z pewnością zetknęli się wszyscy posiadacze tych zwierząt. Sterylizację, która jest elementem profilaktyki zdrowotnej zwierząt, wykonuje się przede wszystkim w celu zwalczania bezdomności psów. Ten zabieg chirurgiczny trwale uniemożliwi rozmnażanie się zwierzęcia. Zanim jednak poddamy naszego psa temu zabiegowi, powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat sterylizacji.

Czym jest sterylizacja i kastracja psów?

Sterylizacja psa to powszechnie wykonywany zabieg chirurgiczny, który polega na usunięcie narządów rozrodczych zwierzęcia. W przypadku samców usuwa się jądra, z kolei u samic jajniki, a niekiedy macicę. W odniesieniu do samców sterylizacja to inaczej kastracja. Zazwyczaj zabieg ten jest prosty, aczkolwiek niekiedy może być bardziej inwazyjny. Tak się dzieje, gdy jądra psa się jeszcze nie zstąpiły. Jeżeli w przeciągu 6-12 miesięcy od narodzin psa nie wydarzy się to, wówczas możliwe jest usunięcie jąder poprzez operację brzucha. W przypadku samic zabieg sterylizacji jest bardziej inwazyjny niż u samców. Podczas jego przeprowadzania konieczne jest wykonanie nacięcia wzdłuż brzucha.

Zabieg sterylizacji, który wykonuje Przychodnia Weterynaryjna Eskulap, zapobiega występowaniu najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych u psów dotyczących układu rozrodczego. Przed zdecydowaniem się na sterylizację zwierzęcia, powinniśmy udać się na rozmowę z weterynarzem, który odpowiednie na wszystkie nasze pytania dotyczące tego zabiegu.

Przychodnia weterynaryjna Eskulap, której siedziba znajduje się w Suchowoli, w województwie podlaskim, już od 2011 roku dba o zdrowie zwierząt domowych i gospodarskich - lekarze weterynarii badają oraz leczą psy, koty, gryzonie oraz bydło. Lecznica oferuje szeroki zakres usług medycznych związanych z dziedzinami takimi jak stomatologia, ginekologia, położnictwo, chirurgia i wiele innych. Specjalizuje się również w leczeniu chorób wewnętrznych oraz przeprowadzaniu zabiegów chirurgii twardej i miękkiej. Oferta obejmuje także wykonywanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, biochemia, badania moczu i kału oraz testy na choroby zakaźne.

Jakie korzyści daje sterylizacja i kastracja?

Sterylizacja psów nie jest zabiegiem, który trzeba obowiązkowo przeprowadzić, jednakże zdecydowanie się na ten zabieg może dać zwierzęciu wiele korzyści. Przede wszystkim wysterylizowane zwierzęta są mniej podatne na choroby, a do tego stabilizują się emocjonalnie. Pozostałe korzyści zależą od płci zwierzęcia. W przypadku psów do korzyści przeprowadzenia kastracji należą:

  • brak ryzyka nowotworu jąder,

  • zmniejszenie ryzyka przerostu prostaty i wystąpienia nowotworu prostaty,

  • zmniejszenie ryzyka pojawienia się guzów i przepuklin,

  • zmniejszenie niestabilności emocjonalnej objawiającej się agresją,

  • nieoddalanie się od domu w poszukiwaniu suki do pokrycia,

  • zmniejszenie niepożądanego zachowania u psów, np. oznaczania terytorium, czy też próby kopulowania z przedmiotami.

Z kolei w przypadku suk zabieg sterylizacji niesie następujące korzyści:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego,

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajników i macicy oraz innych infekcji macicznych, które mogłyby zagrażać życiu samicy,

  • zapobieganie wystąpienia nieplanowanej ciąży.

Kiedy przeprowadzić zabieg sterylizacji?

Zarówno psy, jak i suki dojrzałość płciową osiągają mniej więcej od 6 do 12 miesiąca życia. W związku z tym sterylizację najlepiej przeprowadzić przed osiągnięciem tej dojrzałości. Wyjątek stanowią samice. Weterynarze zalecają, by wysterylizować je po pierwszej cieczce. Zwierzę nie powinno być karmione wieczorem w dniu poprzedzającym znieczulenie. Można natomiast podać psu wodę, jednakże nie może on mieć do niej dostępu rano, ponieważ bezpośrednio przed zabiegiem zwierze nie powinno pić. Aby możliwe było odebranie zwierzęcia z kliniki weterynaryjnej tego samego dnia, najlepiej jest udać się do weterynarza rano.