Światowa pandemia przyczyniła się do wielu zmian w codziennym życiu każdego z nas. Zamknięte siłownie i kluby fitness czy ograniczenia dotyczące poruszania się wpłynęły również na aktywność fizyczną ludzi. Z pomocą w tym zakresie przyszły wszelkie aplikacje skierowane do osób chcących utrzymać lub wypracować swoją formę. Przekrój tych mobilnych platform jest ogromny. W tym artykule przedstawimy 5 najciekawszych programów z obszaru zdrowie, dieta i ćwiczenia.

Jaką aplikację wybrać, czyli sport ze smartfonem

Każdy z nas na swoim telefonie posiada kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt aplikacji. Są to zazwyczaj platformy społecznościowe, nawigacyjne czy finansowe. W ostatnich latach dużą popularnością zaczęły cieszyć się również programy sportowe dostępne dla systemów iOS oraz Android. Wybór i możliwości są więc ogromne, a co ważne odnajdziemy wśród aplikacji zarówno płatne, jak i darmowe wersje.

Najlepsze platformy mobilne dla aktywnych pomogą ułożyć Ci własny plan ćwiczeń i dopasowaną dietę. Mogą zastąpić dietetyków oraz trenerów personalnych. Do ich najważniejszych celów należy: motywowanie, kontrolowanie, instruowanie oraz informowanie. Dzięki takim aplikacjom można zrzucić zbędne kilogramy, poprawić swoją sprawność czy kontrolować spożywane kalorie. Poniżej znajdziecie zestawienie najlepszych programów przeznaczonych dla sportowców, pasjonatów i początkujących – wszystkich, którzy chcą zadbać o swoją fizyczną formę.     

Najlepsze aplikacje dla aktywnych

1. Google Fit

Jest to oficjalna platforma Google, która pozwala na monitorowanie aktywności fizycznej. Pełna i polska wersja językowa jest dostępna za darmo. Do jej funkcjonalności należą przede wszystkim: rejestracja kroków oraz mierzenie czasu i dystansu podczas biegania czy jazdy rowerem. Zaletami tej aplikacji mobilnej są: synchronizacja z kontem Google, automatycznie wykrywanie i rejestrowanie aktywności oraz proste i automatyczne działanie.

Aplikacje fitness - Google fit

2. Workout Trainer

Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji fitness, którą posiadają miliony użytkowników. Udostępnia treningi wraz z instrukcjami prezentowanymi przez certyfikowanych trenerów. W formie wideo pokazują oni, jak wykonać poszczególne ćwiczenia krok po kroku. Na omawianej platformie można określić swój poziom zaawansowania i dobrać spersonalizowane pod względem umiejętności  i celów programy treningowe. Dostępna jest w wersji darmowej i płatnej. Rozbudowaną opcję można nabyć w formie miesięcznej lub rocznej subskrypcji.

Aplikacje fitness- workout trainer

3. Ćwiczenia w domu – Bez sprzętu

Idealna aplikacja do planowania treningu w domu. Szczególnie warto ją wykorzystać, gdy nie lubimy korzystać z siłowni czy klubów fitness. Dodatkowo nie wymaga ona zakupu wyspecjalizowanych sprzętów. Platforma zawiera zestawy ćwiczeń na wszelkie partie mięśniowe wraz z animacjami i poradnikami wideo. Funkcjonalnością programu jest zapisywanie wszelkich postępów użytkownika. Dodatkowo przypomni on o zaplanowanych ćwiczeniach, dzięki czemu nigdy nie przegapisz treningu.  

Aplikacje fitness - ćwiczenia w domu

4. MyFitnessPal

Ta mobilna aplikacja jest swoistym licznikiem kalorii. Pozwala dokładnie monitorować dietę i sposób odżywania. Jest to całkowicie darmowy program dostępny w języku polskim, który wspomaga w czasie odchudzania czy nabierania wagi. Może również wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych, ponieważ kontroluje ilość spożywanych mikroskładników i witamin. Powiązanie z innymi platformami treningowymi pozwoli użytkownikowi wyliczyć swój dzienny bilans kalorii.

Aplikacje dla aktywnych - MyFitnessPal

5.  Fitatu Licznik Kalorii i Dieta

Specjaliści często powtarzają, że ćwiczenia to tylko jeden z czynników wpływających na formę fizyczną. Przede wszystkim wiele zależy od dobrze zbilansowanej diety. Powyższy kalkulator stanowi konkurencję dla MyFitnessPal i pozwala kontrolować ilość spożywanych kalorii. Do jego głównych zalet należy rozbudowana baza produktów, która jest stale uzupełniana przez społeczność tej popularnej usługi. Ta dietetyczna platforma pozwala sprawdzić kaloryczność potraw i posiada swój własny zestaw ćwiczeń.

Aplikacje dla aktywnych - Fitatu

Wymienione powyżej serwisy, to tylko jedne z wielu wersji dostępnych na rynku. Skorzystaj z nich, jeśli planowanie treningów i diety sprawia Ci trudność lub gdy potrzebujesz stałej motywacji i kontroli swoich rezultatów. Nie wiesz jaką aplikację fitness wybrać? Łącz ich funkcjonalności i korzystaj z dostępnych możliwości. Dzięki tym platformom będziesz mieć personalnego trenera i dietetyka w swoim telefonie.

Zobacz też: Jak ćwiczyć w domu? Ćwiczenia na piękną figurę