Okulary balistyczne to podstawowe wyposażenie strzelca. Oczy są bardzo delikatne, narażone na wszelkie urazy. Mikroskopijne elementy mogą trwale uszkodzić wzrok. Podczas strzelania powinno się stosować specjalnie przystosowane okulary. Niekiedy osoby używają tanich modeli, które nie nadają się do celów balistycznych. Natomiast zastosowanie odpowiednich, profesjonalnych okularów zwiększa intensywność bezpieczeństwa, a także komfort w czasie strzelania.

Czym wyróżniają się okulary balistyczne?

Okulary balistyczne są jedyne w swoim rodzaju. Zarówno oprawki, jak i soczewki wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań. Powinny łączyć w sobie wiele cech, które pomagają nam podczas wykonywania zadań. Z podobnych okularów korzystają zawodowi żołnierze, służby medyczne, inne służby mundurowe, a także pasjonaci strzelania. 

Celem okularów balistycznych (lub gogli) jest ochrona wzroku, nawet w szczególnie trudnych warunkach. Odpowiednie soczewki posiadają moc wytwarzania bardzo wytrzymałej bariery mechanicznej, aby uchronić gałki oczne przed uszkodzeniami. 

Często naruszenie oka może prowadzić do permanentnego pogorszenia widzenia. Wszystkie elementy, które trafią do spojówki, rogówki, czy jeszcze głębszych struktur (przykładem może być ciało szkliste) muszą być usunięte przez lekarza, dlatego trzeba dbać o swój wzrok, nosząc dobrej jakości okulary balistyczne.  

Jakie cechy powinny mieć profesjonalne okulary balistyczne?

  • materiał dobrej jakości –  bardzo ważne jest, aby stosowane okulary były wykonane z wytrzymałego materiału. Dotyczy to zarówno oprawek, jak i soczewek. Muszą one wytrzymać nawet uderzenia o bardzo mocnej sile oraz wykazywać się dużą odpornością na wyginanie. Zazwyczaj materiałem, z którego wykonuje się soczewki do okularów balistycznych jest poliwęglan,

  • nieograniczone pole widzenia – żołnierz nie może mieć zawężonego pola widzenia. Orientowanie się w przestrzeni to podstawa działań w terenie. Ponadto okulary, które ograniczają widzenie bocznych części obrazu, utrudniają wykonanie zadania,

  • brak tendencji do parowania – zamglony obraz znacząco utrudnia celowanie i orientowanie się w terenie. Parujące okulary to bardzo irytująca sprawa. Aby zredukować ten efekt na soczewkach stosuje się specjalne powłoki, które zapobiegają osadzaniu się pary wodnej,

  • Niewielki ciężar okularów – sprzęt powinien mieć niewielką masę, ponieważ duży ciężar okularów będzie sprawiał, że łatwo zsuną się one z nosa. Ponadto, ciężkie oprawy męczą mięśnie, co później może wpłynąć na stabilność postawy podczas strzelania.

Dobra jakość okularów balistycznych jest podstawą późniejszego, efektywnego działania. Dlatego warto zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów taktycznych – Tactical Task Group, z siedzibą w Udorpiu.