Trudno jest jednoznacznie wskazać, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta kota u weterynarza, bo w przypadku choroby, nawet bardzo młode zwierzę będzie trzeba zbadać i leczyć. W normalnych warunkach lekarz wykona badania kontrolne wtedy, gdy kotek jest już odłączony od matki i przechodzi do nowego domu. Opiekę lekarską nad młodymi zwierzętami zapewni Gabinet Weterynaryjny Mariusz Majewski.

Niepokojące sygnały u małego kota

Kot zazwyczaj do 6 tygodnia życia odżywia się mlekiem matki, dzięki czemu ma przeciwciała chroniące jego organizm. Niestety nie daje to pełnej gwarancji, przy czym wcześniejsze odłączenie, niesie ryzyko spadku naturalnej odporności i problemów ze zdrowiem. Wtedy pierwsza wizyta kota u weterynarza przebiega bardziej dramatycznie, bo może oznaczać ratowanie życia zwierzęciu. Należy pamiętać, że im młodsze kocię, tym szybciej może słabnąć w wyniku chorób, a jego funkcje witalne przestaną działać nawet z dnia na dzień, inaczej niż u dorosłego. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do kliniki. Biegunka, czy wydzielina z nosa to sygnały alarmowe do szybkiego kontaktu z lekarzem.

Pierwsze zabiegi weterynaryjne u kociąt

Zdrowy kot też potrzebuje opieki lekarskiej, a jednym z pierwszych zabiegów jest odrobaczenie. Pasożyty mogą uszkadzać nabłonek jelitowy lub doprowadzić do ostrej biegunki i odwodnienia, które są groźne dla życia. Można to połączyć z badaniami kontrolnymi, na których lekarz zbada kondycję kota pod względem wyglądu sierści i skóry, sprawdzi temperaturę i śluzówki pod kątem pasożytów. Tego typu badania i zabiegi można wykonać w Gabinecie Weterynaryjnym Mariusza Majewskiego. Jeśli kotek jest zdrowy, można wykonać pierwsze szczepienia i umówić kolejną wizytę. Podczas systematycznych odwiedzin weterynarz będzie sprawdzał postępy w rozwoju zwierzęcia oraz będzie można go zaszczepić, zwłaszcza jeśli kot będzie wychodzący. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku będzie można wykonać kastrację lub sterylizację.