Autentyczne stare meble zawsze wnoszą do wnętrza coś niepowtarzalnego. Jeśli mebel jest nowy to dobrze, ale stary kredens po babci, czy stolik znaleziony na strychu, też warto odnowić. Stare meble pasują do klasycznych wnętrz, ale równie dobrze komponują się z wnętrzami nowoczesnymi. Jedyne o czym trzeba pamiętać to zachowanie umiaru i wyczucie stylu.

Różnorodność w meblach z dawnych epok

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem mebli z ubiegłych epok wcale nie oznacza, że to wnętrze stanie się przytłaczające. Antyki mogą wnieść powiew świeżości i świetnie odnajdują się w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach przy projektowaniu wnętrza, w którym znajdą się antyki. Jedno można powiedzieć o starych meblach – wyróżniają się wysokiej klasy wykonaniem. Kiedyś mebel był efektem dokładnej rzemieślniczej pracy i miał służyć przez lata. Tak też jest – antyki nieraz można znaleźć w naprawdę dobrym stanie, pomimo upływu lat.

W zależności od epoki, w której powstały, takie meble mogą być bogato zdobione, albo bardzo proste, o geometrycznej bryle. Wszystko zależy od tego, co było w modzie, kiedy dany mebel powstał. W przypadku mebli modernistycznych, z lat trzydziestych XX wieku ozdobą jest sama ich konstrukcja. Meble secesyjne czy art deco będą się charakteryzowały roślinnymi ornamentami. Natomiast meble z XIX wieku, czy starsze, mogą mieć złote lub perłowe inkrustacje, bogate rzeźbienia i fantazyjne wzory.

Co sprawia, że chcemy mieć stare meble w naszym domu?

O tym, że chcemy wykorzystać jakiś mebel w aranżacji naszego wnętrza może zadecydować kilka czynników. Być może ten mebel kojarzy nam się z dzieciństwem u babci, z miłymi i ważnymi chwilami spędzonymi wśród bliskich. Inną motywacją może być wartość materialna mebla. Stare przedmioty, zwłaszcza zachowane w dobrym stanie, lub umiejętnie odnowione, mogą stać się z biegiem czasu naprawdę cenne. Naszą motywacją może być też po prostu upodobanie do antyków, albo trendy wnętrzarskie.

Urządzając wnętrza, w których chcemy wykorzystać antyki trzeba zachować umiar. Starocie powinny stanowić raczej uzupełnienie aranżacji, akcent, wtedy są należycie wyeksponowane. Kontrastowanie zabytkowych mebli z nowoczesnymi, czy wręcz industrialnym wykończeniem powierzchni, może przynieść bardzo dobry efekt, ale tu także nie należy przesadzać. Zawsze warto poradzić się specjalistki z firmy zajmującej się dekoracją wnętrz Home Decor Antyki Sosenko, która doradzi w razie wątpliwości i pomoże dobrać odpowiednie dodatki. W sklepie internetowym można kupić zarówno meble, jak i stare obrazy, lampy, akcesoria, a nawet biżuterię.

Na koniec jeszcze kilka porad. Zabytkowe meble rewelacyjnie prezentują się na drewnianych podłogach, a jasne barwy ścian dodadzą wnętrzom lekkości i wyeksponują wartość estetyczną antyków. Zwróć też uwagę na to, by nie łączyć mebli i dodatków z różnych epok. Urządzając wnętrze kieruj się przede wszystkim jego funkcjonalnością – twój dom to przecież nie muzeum i z ozdobnej sofy, jak i z gustownej komody trzeba przecież korzystać.