Rozważając historię Polski, nie można pominąć aspektu mody regionalnej. Regionalne stroje były charakterystyczne dla wielu grup etnograficznych w kraju, a ich największa popularność przypadała na II połowę XIX wieku oraz początek XX wieku. Dziś ludowe ubrania są pamiątką po tamtych czasach, ale także kulturalnym dziedzictwem, które nadal cieszy się zainteresowaniem wśród rodaków.

Znaczenie strojów ludowych w przeszłości

Z początku tego typu garderoba była odzieżą codzienną, jednak w okresie międzywojennym była zakładana tylko na konkretne okazje, takie jak na przykład śluby i wesela, niedzielna msza, święta. W zależności od okoliczności i wagi uroczystości przywdziewany był mniej lub bardziej bogato zdobiony ubiór. Każdy region tworzył ten rodzaj garderoby na podstawie typu wykonywanej pracy oraz warunków klimatycznych. Inspirację stanowiły mundury wojskowe, stroje szlacheckie oraz mieszczańskie, a także moda z czasów renesansu i baroku. W tamtym czasie ubiór nie tylko pełnił funkcję zaznaczenia swojej odrębności folklorystycznej. Zawierał w sobie wiele informacji o człowieku, który go nosi, takich jak: wiek, zamożność, stan cywilny.

W Polsce możemy wyróżnić prawie sto różnych strojów regionalnych. Poniżej znajdują się główne grupy ze względu na region ich pochodzenia:

  • wielkopolskie,

  • góralskie,

  • śląskie,

  • małopolskie,

  • lubelskie,

  • mazowieckie,

  • pomorskie,

  • ziemi łęczyckiej, wieluńskiej oraz sieradzkiej.

Wymienione regiony posiadały jeszcze różne odmiany strojów ludowych w zależności od konkretnej okolicy w obrębie danych ziem.

Stroje regionalne współcześnie

Mogłoby się wydawać, że stroje ludowe są już tylko przeszłością, jednak nadal cieszą się ogromny zainteresowaniem. W modzie użytkowej możemy odnaleźć wiele zdobień i motywów nawiązujących do regionalnych folklorów. Wielu projektantów czerpie z polskiej tradycji ludowej przy tworzeni kolekcji w stylu boho lub etno. Ponadto folklor cieszy się tak dużą popularnością, że istnieją firmy, specjalizujące się w tworzeniu strojów regionalnych lub ubrań stylizowanych na ludowe. Jedną z nich jest zakład krawiecki Stroje Regionalne Parzynicka, oferujący pełną gamę poszczególnych części odzieży oraz dodatków.

Ponadto tradycyjne stroje są powszechnie użytkowane przez wszelkiego rodzaju grupy rekonstrukcyjne, historyczne oraz wszelkie grupy artystyczne, takie jak zespoły pieśni i tańca ludowego.

W niektórych regionach, na przykład na Podhalu, tradycyjny strój ludowy nadal jest silnie zakorzeniony w tożsamości tamtejszych mieszkańców. Bardzo często są one przywdziewane z okazji różnorakich ważnych uroczystości, jak było to niegdyś.

Współcześnie strój ludowy nie jest czymś wstydliwym, a wręcz przeciwnie. To nie tylko moda, ale także sposób na alternatywne wyrażenie siebie oraz swoich korzeni. Wybór w tworzeniu takiego stroju jest ogromny: od damskich szpilek, poprzez kolorowe spódnice, drobne dodatki biżuteryjne, na haftowanych męskich koszulach kończąc. Folkowe elementy nie są już tylko częścią eksponatów w muzeach, ale zagościły także na ulicy i w naszych domach.