Można je znaleźć w prawie każdym budynku sakralnym, placówce duszpasterskiej czy chrześcijańskiej fundacji. Ikony, bo o nich mowa, to pomost między tym, co ziemskie, a tym, co niebiańskie. Przedstawiają wizerunki Świętych, którzy z chęcią wysłuchują modlitw i patrzą na wiernych litościwym okiem. Tworzenie ikon to sztuka, której może nauczyć się każdy. Tota Tua daje taką możliwość.

Jak pisze się ikony?

Pisanie ikon to żmudny proces tworzenia, który przebiega w kilku etapach. Najpierw należy przygotować deskę. Najlepiej sprawdzają się deski z drzewa sosnowego lub brzozowego, choć w dużej mierze jest to uzależnione od szkoły. Tradycyjne, bizantyjskie ikony powstawały na deskach z lipy bądź drzew cytrusowych, a Rosjanie używali w tym celu desek sosnowych, modrzewiowych lub jodłowych. Drewno, na którym powstanie ikona, musi być dobrze wysuszone, właściwie przycięte i oszlifowane.

Następnie trzeba je zagruntować klejem kostnym lub żelatyną. Na tak przygotowaną deskę można nanieść szkic ołówkiem, który potem, krok po kroku, wypełnia się farbami. Każda warstwa farby musi dobrze wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Specjaliści korzystają z farb temperowych, które miesza się z żółtkiem rozrzedzonym octem. Technika ta określana jest mianem „metody tempery jajowej”. Do tworzenia złoceń używa się z płatków prawdziwego złota, które można nabyć w sklepie dla artystów. Kiedy ikona wyschnie, trzeba pokryć ją werniksem, który zabezpiecza dzieło przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Czego uczy ikonopisarstwo?

Pisanie ikon to jedna z najpiękniejszych form modlitwy. Jest to zajęcie czasochłonne, uczące cierpliwości i pokory. Zbyt szybkie nałożenie kolejnej warstwy farby może skutkować jej spękaniem lub powstaniem nieestetycznych wybrzuszeń, przez co nierzadko pracę trzeba rozpoczynać od początku. Jak mówi założycielka pracowni Tota Tua, której ikony zdobią świątynie na całym świecie:

„W ikonopisarstwie niezwykle ważna jest staranność i uważność. Wizerunki Świętych maluje się według zasady „od ogółu do szczegółu”, przy czym to właśnie stworzenie oblicza Świętego wymaga największego skupienia. Prace muszą być zgodne z Kanonem Ikonograficznym, co nie pozwala na nazbyt subiektywną interpretację dzieła.”

Kto może zapisać się na warsztaty ikonopisarskie do pracowni Tota Tua?

Pisanie ikon to zajęcie dla każdego, kto pragnie znaleźć się bliżej Boga i dać upust swoim zdolnościom artystycznym. Pracownia Tota Tua organizuje warsztaty ikonopisarskie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Tego typu zajęcia to głębokie przeżycie religijne, możliwość spotkania osób o podobnym spojrzeniu na świat oraz szansa na rozbudzenie ukrytych talentów. Pisanie ikon ćwiczy i rozwija zdolności manualne, uwrażliwia na piękno i otwiera nowe możliwości zarobkowania.