Sezon wakacyjny w pełni, więc wiele osób, mimo koronawiorusa grasującego po świecie, tak czy inaczej planuje urlopy i wakacyjne wyjazdy. Rodzi się też pytanie co zrobić z psem – zabrać ze sobą, szukać hotelu dla zwierząt czy może oddać pod opiekę znajomy. Grunt to wiedzieć, jakie mamy opcje oraz odpowiednio wczesne panowanie urlopu.

Wspólne wakacje? Czemu nie!

Wakacje to czas wyjazdów w różne rejony kraju. Wiele osób zastanawia się co zrobić z psem podczas urlopu. Najlepszym rozwiązaniem jest…zabranie go ze sobą! Na szczęście coraz więcej ośrodków czy domów wczasowych otwiera się również na czworonożnych gości, więc nie ma większego problemu z wyborem wakacyjnego celu na wspólny wypoczynek. Najwygodniej jest podróżować z psem mając samochód, można wtedy robić przerwy na trasie, żeby czworonóg mógł się w spokoju napić, a także załatwić potrzeby fizjologiczne. Przed planowaną podróżą, trzeba koniecznie sprawdzić, jak pies reaguje na przebywanie w aucie. Wiele pupili nie ma najmniejszego problemu z tym zadaniem, ale jeśli zdradza objawy stresu, warto wprowadzić naukę przebywania w samochodzie.

Warto też wspomnieć o ważnej kwestii, mianowicie o posłuszeństwie naszego psa. Nie zabierajmy w obce miejsca psów, które nie przeszły szkolenia i zwyczajnie się nas nie słuchają. Pies, który nie wraca na komendę, ma problemy behawioralne np. lęk separacyjny czy zwyczajnie jest strachliwy nie do końca nadają się do roli psa-podróżnika. Większość psich problemów można przepracować u behawiorysty lub wybrać się na kurs posłuszeństwa, które organizowane są przez różne szkoły, a nawet gabinety weterynaryjne, jak choćby Avet z Jasła.

Hotel dla psa czy znajomi?

Nie zawsze możemy zabrać ze sobą ukochanego pupila na wakacje. Powodów takiej sytuacji może być wiele, od niechęci psa do podróżowania, przez brak ogłady, aż po miejsce wypoczynku nieakceptujące czworonogów. Często utrudnieniem może być np. brak samochodu, a w długą podróż lepiej nie wybierać się pociągiem – ciężko o postoje w międzyczasie, które są tak potrzebne zwierzętom, aby zaspokoić swoje potrzeby. Rozwiązaniem tego problemu może być pozostawienie psa i samotny wyjazd na wakacje.

Doskonałym remedium na psie dolegliwości urlopowe jest oddanie go na urlop pod opiekę znajomych. Zwłaszcza, jeśli nasz pupil ma swoich ulubieńców, których zna, a najlepiej jeśli bywa u nich w dom. Dzięki temu stres związany z rozłąką będzie znacznie mniejszy. Pozostawiając psa u znajomych koniecznie trzeba poinstruować ich jak karmić psiaka oraz o tym, jak się zachowuje na spacerach. Pies doceni też jeżeli wraz z ulubioną karmą, spakujemy zabawki oraz posłanko lub kocyk – znajome zapachy sprawią, że szybciej się zadomowi w domu przyjaciół.

Hotel dla zwierząt jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy kłopotać znajomych lub nikt nie ma czasu zająć się naszym pupilem. Hotele tego typu są często prowadzone przez weterynarzy lub hodowców, którzy świetnie znają się na zwierzętach i ich potrzebach. Świadomość, że nasz pies czy kot trafia w dobre ręce specjalistów od czworonogów gwarantuje spokojną głowę podczas urlopu. Bardzo ważne jest, aby odbyć wycieczkę zapoznawczą z psem do wybranego hotelu, żeby mógł spokojnie zapoznać się z nowym miejscem, a dopiero później wysłać go na urlop. Jest to też okazja do tego, aby porozmawiać z właścicielem hotelu dla psów oraz przekazanie niezbędnych informacji o naszym podopiecznym, czyli o preferencjach żywieniowych, ilości spacerów i zabawy, a także cechach charakteru. Pomoże to pracownikom hotelu dla psów jak najlepiej zająć się czworonożnym wczasowiczem. Pies, który ma spędzić jakiś czas w hotelu musi posiadać komplet podstawowych szczepień!

Ilość opcji do wyboru pozwala każdemu właścicielowi psa czy kota dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb. Pamiętajmy, że zwierzęta domowe to nie zabawki, więc porzucanie ich lub oddawanie do schroniska „bo nie ma co z nim zrobić, a jedziemy na wakacje” jest niedopuszczalne i karygodne.