Sterylizacja i kastracja kotów mają jeden wspólny cel – zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi zwierząt. Wbrew obiegowej opinii różnica między nimi nie dotyczy płci zwierząt. Jak wskazuje weterynarz z Przychodni Jacka Jakubka, wymienione zabiegi może być wykonywana zarówno u samców, jak i samic. Sprawdźmy, jakie są skutki sterylizowania i kastrowania czworonogów.

Sterylizacja kotów – co powinieneś wiedzieć o antykoncepcji dla zwierząt?

Istnieją dwa rodzaje sterylizacji – farmakologiczna oraz chirurgiczna. Ta pierwsza jest rodzajem antykoncepcji czasowej, która polega na podawaniu środków zawierających syntetyczne pochodne progesteronu. Niestety, długotrwałe stosowanie preparatów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem guzów gruczołu mlekowego i metropatii u kotek.

Zabieg chirurgiczny opiera się na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów bez usuwania gonad i przydatków. Weterynarz z Przychodni Jacka Jakubka wyjaśnia, że sterylizacja ogranicza rozmnażanie, ale nie hamuje produkcji hormonów, skutkiem czego zwierzę będzie bezpłodne, ale nie wyzbędzie się popędu płciowego. Co istotne, zabieg nie chroni przed schorzeniami związanymi z układem rozrodczym. 

Przychodnia Weterynaryjna Jacka Jakubka – kastracja kotów

Usunięcie gonad i macicy to zabieg, który trwale pozbawia zwierzęta zdolności do rozmnażania się, a dodatkowo eliminuje ryzyko wystąpienia chorób układu rozrodczego. Efektem kastracji jest także znaczące zmniejszenie produkcji hormonów płciowych. Warto przy tym zaznaczyć, że koty, które miały tendencje do walki o terytorium czy znaczenia terenu, stają się spokojniejsze.

Właściciele muszą jednak uważać na utrzymanie prawidłowej masy ciała czworonoga – po kastracji zwierzęta szybciej przybierają na wadze i mogą stać się mniej aktywne. Jeżeli nie jesteś przekonana, która metoda kontroli rozrodu będzie lepszym wyborem dla Twojego kota, skonsultuj się z weterynarzem i zasięgnij informacji, kiedy jest najlepszy czas na wykonanie zabiegu.