Sterylizacja i kastracja kotów mają jeden wspólny cel – zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi zwierząt. Wbrew obiegowej opinii różnica między nimi nie dotyczy płci zwierząt. Jak wskazuje weterynarz z Przychodni Jacka Jakubka, wymienione zabiegi może być wykonywana zarówno u samców, jak i samic. Sprawdźmy, jakie są skutki sterylizowania i kastrowania czworonogów.
Sterylizacja kotów – co powinieneś wiedzieć o antykoncepcji dla zwierząt?
Istnieją dwa rodzaje sterylizacji – farmakologiczna oraz chirurgiczna. Ta pierwsza jest rodzajem antykoncepcji czasowej, która polega na podawaniu środków zawierających syntetyczne pochodne progesteronu. Niestety, długotrwałe stosowanie preparatów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem guzów gruczołu mlekowego i metropatii u kotek.
Zabieg chirurgiczny opiera się na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów bez usuwania gonad i przydatków. Weterynarz z Przychodni Jacka Jakubka wyjaśnia, że sterylizacja ogranicza rozmnażanie, ale nie hamuje produkcji hormonów, skutkiem czego zwierzę będzie bezpłodne, ale nie wyzbędzie się popędu płciowego. Co istotne, zabieg nie chroni przed schorzeniami związanymi z układem rozrodczym.