Gdy nasz pies ma problem zdrowotny, nie zawsze jesteśmy w stanie to od razu zauważyć. Każdy właściciel czworonoga powinien bacznie obserwować jego zachowanie, a każde odstępstwo powinno wzbudzać naszą czujność. Gdy nasz pupil stracił apetyt, stał osowiały, a zabawa przestała sprawiać mu przyjemność, należy niezwłocznie odwiedzić gabinet weterynaryjny Jarosława Mikołajewskiego. Przedstawiamy kilka najczęstszych chorób u psów.

Przerośnięty gruczoł krokowy

Jedną z najczęstszych niedyspozycji jest rozrost gruczołu krokowego. Występuje on praktycznie u wszystkich niewykastrowanych psów po 5. roku życia. Weterynarz Jarosław Mikołajewski tłumaczy, że przerośnięty gruczoł krokowy może uciskać okrężnicę, zatem często występującym objawem u psa będzie parcie na kał. Ponadto możemy zaobserwować krople krwi wydostające się z cewki moczowej oraz krwiomocz. To schorzenie jest dość łatwe do wykrycia. Wystarczy wykonać USG, i jeżeli wskaże ono przerost gruczołu krokowego, warto potwierdzić diagnozę, wykonując dodatkowo biopsję prostaty i badanie cytologiczne. Leczenie polega przede wszystkim na kastracji.

Zapalenie ucha

Jeżeli nasz pupil zaczął potrząsać głową, drapać się w okolicach uszu, lub też zaobserwowaliśmy wydzielinę bądź nieprzyjemny zapach, lek. wet. Jarosław Mikołajewski sugeruje, że możemy podejrzewać zapalenie uszu.  Gdy naszego psa dotknie tego typu schorzenie, nie należy tego bagatelizować, gdyż może ono prowadzić do licznych powikłań, nie wykluczając utraty słuchu. Jakie mogą być przyczyny zapalenia ucha u naszego czworonoga? Lek. wet. Jarosław Mikołajewski wskazuje m.in.: pasożyty, atopie i alergie, niedrożności kanału słuchowego, ciała obce w kanale słuchowym, zwiększone wydzielanie woszczyny, infekcje bakteryjne lub grzybicze. Przyczyn może być znacznie więcej. To często spotykane schorzenie, szczególnie u psów posiadających zwisające uszy, bowiem ciepłe i wilgotne środowisko aktywizuje rozwój czynników chorobotwórczych, które są odpowiedzialne za zapalenie przewodu słuchowego.

Skręt żołądka

Specjaliści z gabinetu weterynaryjnego Jarosława Mikołajewskiego ostrzegają, że bardzo niebezpieczną dla psów chorobą jest skręt żołądka. Jak nazwa wskazuje, w przypadku tego schorzenia żołądek obraca się o  180° a czasami nawet o 360° wokół własnej osi (zwykle zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Zdarzają się przypadki, że podczas obrotu żołądka uszkodzona zostanie śledziona. Wówczas trzeba ją usunąć. Przy skręcie żołądka występuje również jego rozszerzenie, czyli zwiększenie jego objętości spowodowane zaleganiem  dużej ilości treści pokarmowej oraz gazów. Jak rozpoznać skręt żołądka u psa? Lek. wet. Jarosław Mikołajewski podpowiada, że nasz niepokój powinny wzbudzić takie symptomy jak: nieproduktywne odruchy wymiotne, powiększenie i napięcie brzucha, ślinotok, wyraźne osłabienie i zadyszka. Gdy zaobserwujemy któryś z objawów, musimy trybie natychmiastowym udać się do lecznicy, bowiem im szybciej pies trafi w ręce weterynarza, tym ma większe szanse na wyleczenie. Leczenie zwiększonego żołądka odbywa się za pomocą zabiegu chirurgicznego. Po ustabilizowaniu stanu zwierzęcia i usunięciu zalegającego jedzenia, płynów oraz gazów, lekarz weterynarii przystępuje do operacji polegającej na ułożeniu żołądka w jego naturalnej pozycji.