czas czytania: 3 min

Czym różnią się tusze od tonerów do drukarek?

Czym różnią się tusze od tonerów do drukarek?

Drukarka, obowiązkowa pozycja na wyposażeniu każdego przedsiębiorstwa oraz niemalże każdego gospodarstwa domowego. Regularnie używana przez studentów oraz uczniów. Aby jednak służyła nam w odpowiedni sposób oraz odpowiednio długo, należy pamiętać o odpowiedniej jej konserwacji. Różni się ona w zależności od rodzaju drukarki. Może być to drukarka laserowa albo atramentowa. Różny ich sposób działania, wymaga różnych metodo druku.

Czym jest tusz?

W zależności od rodzaju drukarki będzie zależeć metoda druku, a co za tym idzie, wymagany wkład.  Rozróżniamy drukarki laserowe oraz atramentowe. Wkładem, jaki należy używać do drukarek laserowych, jest toner, a do drukarek atramentowych, tusz. Myśląc o zakupie drukarki, jest to pierwsze zagadnienie, nad którym należy się pochylić: Czy potrzebna jest drukarka laserowa, czy atramentowa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy uświadomić sobie, jakie są nasze potrzeby, jako przyszłego użytkownika. Pierwszą podpowiedzą będzie rodzaj drukowanych treści. Jeśli będą to dokumenty, długie pliki tekstowe, warto zainwestować w drukarkę laserową. Jeśli natomiast kupujemy nową drukarkę, z zamiarem drukowania dobrych jakościowo obrazów, czy zdjęć, o różnych wyraźnych kolorach, lepszym rozwiązaniem okaże się drukarka atramentowa. Istotna będzie też średnia ilość wykonywanych druków oraz ich częstotliwość. Jeżeli nie zamierzamy korzystać zbyt często z nowego sprzętu, wtedy warto wybrać drukarkę atramentową. Jest ona dokładniejsza, ale mniej wydajna. Przyczyną tego jest zarówno szybkość drukowania, jak i pojemność tuszy, które starczają (oczywiście w zależności od pojemnika) na około 300 wydruków. Przy czym w tej samej cenie, można zakupić toner (używany tylko do drukarek laserowych), którego efektywność wynosi około 1000 stron. Po podjęciu decyzji, o rodzaju drukarki, należy wybrać model. Konkretyzując swoje potrzeby, można okroić listę odpowiadających nam drukarek. Przy wyborze konkretnego modelu, najbardziej zdradliwa może być cena drukarki. Ważną zasadą, przy wyborze jest niekierowanie się ceną drukarki. Ważniejsze od niej, będą koszty eksploatacji. Mogą one wielokrotnie przewyższyć cenę „taniej” drukarki. Dlatego, kupując drukarkę, należy sprawdzić jaką wysokość mają ceny odpowiednich do danego modelu tuszy lub tonerów. Zazwyczaj warto wybrać droższy model drukarki, która bardzo szybko się zwróci podczas korzystania z niej.

Gdzie kupić tusz/ toner?

Ważną zasadą jest, aby artykuły do drukarek kupować u sprawdzonych dostawców, takich jak TLX. Istnieją oni na rynku od wielu lat, a w ofercie swojej posiadają drukarki, faksy oraz akcesoria do nich. Przede wszystkim są to tonery i zamienniki tonerów. Zastanawiając się nad korzystaniem z zamienników tonerów, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni zamiennik, którego jakość będzie wystarczająca, a niskiej ceny nie przypłacimy zniszczeniem sprzętu drukującego.