Konserwacja drukarki laserowej to zespół czynności pozwalających na wydłużenie żywotności sprzętu i zwiększenie efektywności jego działania. Systematyczne czyszczenie aałków, podajników, rolek oraz innych części eksploatacyjnych, to najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia kluczowych podzespołów. Konserwacja drukarki to konieczność - szczególnie jeżeli sprzęt jest intensywnie eksploatowany.

Dlaczego warto przeprowadzać konserwację drukarki laserowej?

 Konserwacja drukarek laserowych niesie za sobą wiele korzyści m.in.

  • wydłużenie żywotności sprzętu,
  • zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych: sprawna drukarka pobiera mniejsze ilości tuszu.
  • uniknięcie niespodziewanych przestojów w pracy,
  • możliwość uzyskania wysokiej jakości wydruku ( pełna powtarzalność wydruków bez żadnych skaz),
  • przyspieszenie pracy sprzętu i skrócenie czasu reakcji na komendę.

 Jak często wykonywać konserwację drukarki laserowej?

Częstotliwość przeprowadzania prac konserwacyjnych urządzeń drukujących jest zależna od stanowiska pracy urządzenia. W przypadku drukarek pracujących w warunkach standardowych i wykonujących uśrednioną liczbę druków, w zupełności wystarczy konserwacja raz na 12-18 miesięcy. W przypadku urządzeń działających w trudnych warunkach, np. przestrzeniach magazynowych, w otoczeniu kurzu i pyłu, narażonych na działanie wilgoci, konieczna jest konserwacja co 6 miesięcy.

W przypadku urządzeń realizujących wydruki kolorowe czyszczenie powinno odbywać się jeszcze częściej – zważywszy na zastosowane rozwiązania technologiczne części eksploatacyjne takich drukarek są mocniej narażone na zabrudzenia, dlatego prace muszą być wykonywane ze szczególną precyzją.

Konserwacja urządzeń drukujących – jak wygląda?

Serwisy zajmujące się naprawą i konserwacją urządzeń drukujących, takie jak Maan Serwis Komputerowy, oferują kompleksowe usługi obejmujące:

  • ocenę stanu technicznego urządzenia i jego poszczególnych części eksploatacyjnych,
  • dokładne wyczyszczenie wnętrza drukarki ze szczególnym uwzględnieniem ścieżki przebiegu papieru,
  • oczyszczenie i zabezpieczenie rolek oraz elementów gumowych,
  • wyczyszczenie obudowy drukarki,
  • wydruk testowy.

W przypadku drukarek laserowych serwisanci czyszczą układ optyki (soczewki i zwierciadła). Konserwacja drukarek atramentowych obejmuje oczyszczanie stacji serwisowych, szyny i taśmy. Zakres prac różni się w zależności od modelu drukarki i zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Regularna konserwacja to najlepszy sposób na utrzymanie prawidłowego stanu technicznego urządzenia i zapobieżenie awariom, których usunięcie jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne.