Służby mundurowe, w tym policja, straż miejska, straż graniczna, wojsko, a także straż pożarna, muszą być wyposażone w wysokiej klasy atestowane, certyfikowane i spełniające branżowe normy PN-EN systemy łączności radiowej. Niebywale ważnym elementem wyposażenia są zatem radiotelefony, które szczególnie potrzebne są w pracy strażaków. Jakie standardy muszą spełniać takie urządzenia, czym wyróżniają się najlepsze z nich i gdzie w atrakcyjnych cenach można je kupić? O tym opowiadają w dalszych częściach artykułu specjaliści z Zakładu Elektroniki i Radiokomunikacji SINAD.

Do czego służą radiotelefony strażackie?

Radiotelefony strażackie służą do korespondencji radiowej między zastępami straży pożarnej a dowódcami akcji oraz dowódcami ze stanowiskiem kierowania. Umożliwiają one wywoływanie korespondenta, zgłaszanie się na wywołanie, przekazywanie korespondencji radiowej oraz jej pokwitowanie. Doradcy z firmy SINAD, która dystrybuuje różnego rodzaju radiotelefony strażackie wyjaśniają, że sposób pracy radiowej danego urządzenia zależy między innymi od systemu łączności bezprzewodowej. Wyróżnić można zatem rozwiązania techniczne:

  1. SIMPLEX – taki system łączności umożliwia nadawanie i odbiór na przemian w obu kierunkach łącza telekomunikacyjnego przy wykorzystaniu jednej częstotliwości.

  2. DUPLEX – taki system pozwala nadawać i odbierać korespondencję radiową w obu kierunkach łącza telekomunikacyjnego przy wykorzystaniu dwóch częstotliwości.

  3. Kanał radiowy – mowa o torze transmisyjnym określanym za pomocą częstotliwości i odstępu między kanałami (utożsamiany jest na ogół z numerem umownym przydzielonej dla stacji częstotliwości).

  4. Kryptonim – mowa o znaku rozpoznawczym maskującym przynależność służbową korespondenta, czyli jego adres radiotelefoniczny.

Rodzaje radiotelefonów dla straży pożarnej

Radiotelefony strażackie (przenośne <5W, przewoźne <25W, stacjonarne przystosowane do pomieszczeń z masztem anteny <30W) niezależnie od systemu łączności, standardu wykonania czy swojej funkcjonalności muszą działać na częstotliwości, którą wyznaczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przydzieliło ono dla straży pożarnej pasmo radiowe o kanale szerokości 12.5 kHz i modulacji FM (NFM) z możliwością zastosowania wspomnianych już trybów simpleksowego i dupleksowego. Specjaliści z firmy SINAD zwracają też uwagę na technologię radiotelefonów strażackich, które wykonane mogą być w wersjach analogowych oraz cyfrowych. Z całą pewnością te drugie gwarantują wyższą jakością dźwięku, brak szumów oraz zwiększony zasięg, a mogą być one obsługiwane przez standard DMR oraz TETRA. Czym są te protokoły radiokomunikacyjne?

Jak tłumaczą doradcy z firmy SINAD, TETRA to otwarty standard cyfrowej radiowej łączności dyspozytorskiej, opartej na trankingu. Wyróżnia się on zredukowaną liczbą kanałów, która przyczynia się do ograniczenia kosztów; łatwości nadawania rozmowom priorytetów; elastyczności rozbudowy systemu; a także prostoty obsługi dzięki zniesieniu konieczności ręcznego szukania kanałów.

Drugie rozwiązanie – DMR (Digital Mobile Radio) – to zaś cyfrowa łączność radiowa stworzona przez ETSI, czyli Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych w 2005. Standard działa w ramach kanałów o szerokości 12.5kHz i przy nieco mniejszej funkcjonalności niż TETRA. DMR obsługuje transmisję głosu, danych i innych usług wspomagających. Wyróżnia się on jednak zapewnianym zasięgiem oraz czystością dźwięków.

Czym cechują się dobrej klasy radiotelefony strażackie?

Wysokiej klasy radiotelefony strażackie od lat w swojej ofercie posiada firma SINAD z Częstochowy. Proponuje ona tylko urządzenia atestowane i zgodne z branżowymi normami, a także te od najlepszych na rynku producentów. Wśród rekomendowanych marek znajduje się koncern MOTOROLA oferująca między innymi cenione wśród strażaków oraz innych służb mundurowych radiotelefony serii DP40003e. Mają one wszystkie cechy, którymi powinny wyróżniać się urządzenia do kompleksowej łączności, sprzyjającej powodzeniu każdej operacji. Zalicza się do nich:

  • zintegrowany system transmisji głosu i danych;

  • pracę cyfrową w standardzie ETSI DMS, która zapewnia komunikację głosową i transmisję danych;

  • możliwość obsługi transmisji trankingowych, a także starszych technologii analogowych;

  • moduł Bluetooth®, który umożliwia bezprzewodowe podłączenie akcesoriów audio;

  • moduł Wi-Fi®, który pozwala zdalnie aktualizować oprogramowanie i zapewnia funkcję śledzenia lokalizacji;

  • funkcję śledzenia lokalizacji, która działa na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, a zapewnia pełną orientację w rozmieszczeniu użytkowników sprzętu;

  • technologię push-to-talk sprzyjającą bezpieczeństwu użytkowników np. możliwość wezwania pomocy poprzez wciśnięcie jednego przycisku;

  • wbudowany akcelerometr, który wykrywa upadek użytkownika i automatycznie inicjuje wezwanie pomocy;

  • wodoodporną obudowę (stopień ochrony IP68);

  • spełnianie norm wojskowych;

  • funkcję komunikatów tekstowych;

  • system Work Order Ticketing, który uproszcza porozumiewanie się i korzystanie z zaawansowanych aplikacji dodatkowych;

  • wydajny wzmacniacz audio gwarantujący głośny i wyraźny dźwięk;

  • system eliminowania hałasu;

  • wydajne zasilanie pozwalające na użytkowanie radiotelefonu 28 godzin bez ładowania.

Podsumowanie

Radiotelefony dla służb mundurowych, w tym straży pożarnej to tylko z pozoru zwykłe krótkofalówki. W praktyce muszą spełniać one szereg norm, standardów i muszą posiadać wiele funkcji ułatwiających pracę, a także podwyższających bezpieczeństwo prowadzonych akcji. Zakup radiotelefonów nie może być zatem przypadkowy, dlatego warto o pomoc prosić doradców z Zakładu Elektroniki i Radiokomunikacji SINAD.