W ostatnim czasie laptopy to jedne z najważniejszych urządzeń w naszych domach. Służą do nauki, pracy i rozrywki. Jednak częste użytkowanie naraża sprzęt na awarie na poziomie hardware i software. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym usterkom laptopów.

Usterki mechaniczne, czyi uszkodzenie matrycy lub obudowy 

Do serwisów komputerowych bardzo często trafiają laptopy uszkodzone w sposób mechaniczny. Do jednej z najpopularniejszych usterek mechanicznych należy uszkodzenie matrycy laptopa. Tego typu awarie najczęściej zdarzają się w podróży, gdy sprzęt upadnie lub zostanie czymś przygnieciony. Możliwość naprawy zależy od skali zniszczenia. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku uszkodzenia obudowy, zawiasów lub klawiatury. Na szczęście w większości laptopów klawisze da się wymienić. Natomiast obudowa i zawiasy w wielu przypadkach mogą zostać zespawane lub po prostu sklejone. 

Coś klasycznego, czyli zalanie laptopa 

Na pewno w TOP 3 najpopularniejszych usterek znajduje się zalanie klawiatury lub całego laptopa. Każdy z nas lubi popijać kawę, herbatę, czy coś zimnego przy komputerze. Relaks, chwila nieuwagi i na klawiaturze ląduje niepożądana ciecz. Czasami wysuszenie daje efekty i sprzęt wraca do poprawnego działania, niestety, nie zawsze. Zdarzają się przypadki, że poza klawiaturą uszkodzona zostaje płyta główna. 

Pamiętaj, aby od razu po zalaniu odłączyć komputer od zasalania. Dopiero wówczas możesz przystąpić do rozbierania sprzętu i osuszania. 

GettyImages-172142594

Problemy z zasilaniem laptopa

Problem z zasilaniem może pojawić się z wielu powodów. Najczęstsze przypadki, które trafiają do pogotowia komputerowego to:

  • zepsuta bateria (zużyta, uszkodzona mechanicznie),
  • problem z gniazdem zasalania, 
  • problem z zasilaczem,
  • skoki napięcia (uszkadzają część płyty głównej odpowiedzialnej za zasilanie). 

Brak odpowiedniego chłodzenia i przegrzanie laptopa

Sprzęt, z którego intensywnie korzystamy, narażony jest na przegrzanie. Szczególnie wówczas, gdy ma już swoje lata. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim chłodzeniu przy pomocy specjalnych, dodatkowych wiatraków. Wypada też od czasu do czasy przeczyścić laptopa, ponieważ gromadzący się kurz nie sprzyja odpowiedniej wentylacji. 

Laptop nie chce się włączyć 

Co, jeśli laptop nie chce się uruchomić? Przyczyn może być wiele. Wtedy zazwyczaj potrzebna jest pomoc specjalisty, który ustali, co jest przyczyną awarii. Prawdopodobnie chodzi o problem z kartą graficzną lub innym podzespołem. 

Problemy z systemem i wirusami

Do serwisów komputerowych równie często trafiają laptopy zawirusowane lub mające problemy natury systemowej. Brak odpowiedniego antywirusa i nieostrożne przeglądanie sieci może powodować poważne zagrożenia, takie jak m.in. utrata danych lub ich kradzież. Najczęściej spotykanymi wirusami są wirusy typu trojan. 

GettyImages-964258690

Natomiast jeśli na ekranie pojawia się blue screen albo działanie laptopa jest podejrzanie powolne, możliwe, że mamy problem z systemem operacyjnym. Wówczas trzeba albo zdefragmentować system, albo usunąć i wgrać go ponownie. 

Pamiętaj, jeśli nie masz pewności, do czego służy dany program lub plik, nie usuwaj go z komputera. Możliwe, że jest niezbędnym składnikiem systemu operacyjnego. 

Wszystkie z wymienionych awarii laptopów mogą sprawić, że utracimy swoje cenne dane z dysków twardych. Co wtedy? Wówczas należy zgłosić się do serwisu, w którym istnieje duża możliwość odzyskania utraconych plików – nawet jeśli laptopa nie będzie dało się już naprawić. 

Jednak oczywiście najlepiej zapobiegać wszelkim usterkom i sprzęt przewozić ostrożnie, uważać podczas spożywania napojów przy komputerze i chronić swój system odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym, a także nie klikać w linki z niesprawdzonych źródeł.