Grawerowanie laserem – rodzaje grawerowania i jego zalety

Materiał partnera
2019-09-05

Jedną z metod ozdabiania rozmaitych materiałów jest grawerowanie. Dzięki temu procesowi możliwe jest uzyskanie idealnych, pięknych napisów lub grafik niemalże na każdym rodzaju materiału. W dzisiejszych czasach najpowszechniej wykonuje się grawerowanie laserowe. Grawerunek, który powstał przy użyciu wiązki lasera jest precyzyjny, trwały oraz estetyczny. Specjaliści w tej branży wykonują grawerowanie rastrowe oraz wektorowe.

Zalety grawerowania laserowego i zastosowania

Grawerowanie przy użyciu lasera zdecydowanie różni się od grawerowanie mechanicznego. Główną zaletą grawerowania laserowe jest to, że wykorzystywana do niego wiązka lasera zdecydowanie bardziej uniwersalna w porównaniu metod mechanicznych i dzięki niej możliwe jest tworzenie napisów i grafik na rozmaitych materiałach. Grawerowaniu laserowemu można poddać materiały takie, jak np. metal, szkło, drewno, akryl, pleksi, tkaniny, a nawet papier i folia.

Laserowe grawerowanie wykonywane np. przez firmę Formaks New Technologies z Jaworza w województwie Śląskim, zmniejsza również koszty narzędzi do wiercenia i cięcia, materiał obrabiany jest bezkontaktowo. Grawerowanie tym sposobem pozwala również skrócić czas całego procesu oraz nie przyczynia się do uszkodzenia obrabianego materiału. Dodatkową korzyścią związaną z grawerowaniem laserowym jest zmniejszenie kosztów produkcji pojedynczych elementów, w związku z czym takie grawerowanie jest bardziej ekonomiczne w porównaniu do grawerowania mechanicznego.

Ponadto grawerowanie laserem nie powoduje wewnętrznych odkształceń, pęknięć, zarysowań, ani innych uszkodzeń obrabianego materiału. Precyzyjność tego procesu sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany w rozmaitych gałęziach przemysłu oraz w reklamie. Jednym z najpopularniejszych zastosowań grawerowania laserowego jest wykonywanie materiałów promocyjnych. Mogą być to np. długopisy, które dzięki grawerunkowi staną się eleganckim gadżetem. Grawerowanie laserowe stosowane jest również do zdobienia obrączek, zegarków, czy medali.

Rastrowe i wektorowe grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe można podzielić na dwa rodzaje grawerowania. Są to grawerowanie rastrowe oraz grawerowanie wektorowe. Wektorowe grawerowanie laserowe wykorzystuje się do tworzenia grafik, które składają się z linii i z krzywych. Działa to na takiej zasadzie, że są one kolejno odczytywane przez laser i równocześnie nanoszone do dowolny materiał. Grawerowanie to nazywane jest często rowkowaniem. Ten rodzaj grawerowania stosuje się tylko wtedy, gdy projekt złożony jest z cienkich linii.

Z kolei rastrowe grawerowanie jest standardowym procesem grawerowania laserowego. Polega ono na nanoszeniu grafiki na materiał, z tym, że grafika ta złożona jest z pikseli. Taki plik graweruje się punkt po punkcie, wiersz po wierszu. Grawerowanie rastrowe wykorzystuje się do nanoszenia wypełnionych liter, grawerunków, czy obrazów i pieczątek.

Opracowanie artykułu:

Formaks New Technologies

ul. Średnia 63, 43-384 Jaworze śląskie
e-mail
www