Profesjonalne szafy serwerowe zapewniają maksymalizację potencjału serwerów. Korzystają z nich firmy i – coraz częściej- osoby prywatne. Szafy serwerowe stanowią też niezbędne wyposażenie każdego centrum elektronicznego przetwarzania i przechowywania danych. Muszą spełniać więc określone normy, które zapewnią bezpieczeństwo elektronicznym urządzeniom. Czym charakteryzują się szafy Rack oraz jakie korzyści niesie za sobą ich zakup?

Podział szaf Rack

„Rack” to wspólne określenie standardu szaf teleinformatycznych o szerokości 19’’. Szafy tego rodzaju są powszechnie stosowane w serwerowniach komputerowych i firmach teletechnicznych. Podstawowy podział takiego wyposażenia obejmuje szafy stojące oraz wiszące. Jak przekonuje specjalista z firmy Kelebran – wariant naścienny zajmuje mniej powierzchni w porównaniu z szafą wolnostojącą.  Służy najczęściej do ochrony pojedynczego urządzenia jakim może być np. centrala telefoniczna. Do zabudowy większych sprzętów niezbędne będą konstrukcje stojące – w wersji pełnej lub nie. Wszystko zależy od tego, czy w dane pomieszczenie, w którym znajdują się serwery, będzie odpowiednio chłodzone.

Zalety szaf Rack                                   

Największą zaletą szaf Rack jest przede wszystkim oszczędny i ekonomiczny sposób koncentracji przewodów w jednym miejscu. Dużą rolę odgrywa przy tym wygospodarowanie przestrzeni na dodatkowe akcesoria takie jak np. zasilacze upc. Dzięki zastosowaniu wyposażenia tego typu, sprzęt elektroniczny ma zapewnione chłodzenie na optymalnym poziomie. Na uwagę zasługuje także duże bezpieczeństwo pracy zabudowanych urządzeń. Montaż szklanych drzwi umożliwi kontrolę sprzętów, znajdujących się we wnętrzu szafy. Cała konstrukcja jest także bardzo łatwa w demontażu, dzięki zdejmowanej tylnej ścianie i bocznym osłonom.  Szafy Rack można wyposażyć także w kółka obrotowe, dzięki czemu staną się bardziej mobilne. Innym udogodnieniem jest montaż nogi poziomującej, która służy do ustabilizowania i wypoziomowania całej konstrukcji wraz z umieszczonymi w niej urządzeniami elektronicznymi. Bardzo często klienci decydują się także na zastosowanie zabezpieczeń antysabotażowych, które chronią serwery przed osobami nieuprawionymi do ich obsługi. Szafy Rack gwarantują również lepszą wydajność urządzeń elektronicznych -chronią je przed przegrzaniem. Są także kompatybilne ze sprzętem różnych producentów, co zapewnia dużą wygodę operatorowi, gdyż może on w jednym czasie korzystać z serwerów innych marek. Konstrukcje tego typu ułatwiają regularną konserwację serwerów, nie ograniczając w żaden sposób dostępu do urządzeń.